Málokto asi vie, že počas leta 2019 oslávil Kežmarok až tri okrúhle výročia s našimi partnerskými mestami.

Hajdúszoboszló, Bochnia či Kupiškis boli kedysi naši čulí partneri, s ktorými sa spájal rozvoj nášho cestovného ruchu, kultúry či športu.  Už totiž nie je v meste sila, aby mesto našim občanom ponúklo pobyt v najväčšom maďarskom kúpeľnom letisku, ktorý si naši občania veľmi pochvaľovali aj preto boli ponúknuté pobyty v Hajdúszoboszló okamžite vypredané. Chýba ale aj stála ponuka do soľných baní v Bochni či ponuka pre naše kultúrne telesá na zaujímavé kultúrne projekty v krásnom litovskom meste Kupiškis.

Práve spoločné pripomenutie si okrúhlych výročí s týmito partnerskými mestami (25 rokov s Hajdúszoboszló, Bochnia, 20 rokov s Kupiškis) sa mohli stať novým motorom našich vzájomných aktivít. Ba, pri správnom nastavení partnerských vzťahov sa mohla spolupráca ešte rozšíriť. Veď každý by si určite rád pozrel i ďalšie atrakcie či zaujímavé miesta v blízkosti týchto miest.

Ak dokážeme významné okrúhle výročia takto prehliadnuť, tak sa asi v tejto agende veľa vecí k lepšiemu nezmení. Je to škoda, lebo všade počúvame o rozvoji cestovného ruchu mesta, pritom dostaneme tieto slová aj naplniť, no nevieme tieto šance pretaviť v činy. Nedokážeme našim občanom predostrieť bohatú ponuku ako spoznať, za „partnerské sumy“, zaujímavý dovolenkový pobyt v týchto mestách.

Prečo mesto nie je v tomto smere aktívne a neponúka pobyty v partnerských mestách? Veď spoločných projektov v tejto oblasti by malo byť v meste neúrekom! Niet ľudí či niet nápadov?

Zatiaľ to vyzerá, a asi to tak aj ostane, že v tejto oblasti jednoducho nemáme pripravené žiadne projekty na to, aby sme naše partnerské vzťahy využili v prospech nášho občana...

 

Foto: vistlithuania (Kupiškis)