Prešiel už pomaly mesiac (15. 4. 2017) od odohratia posledného zápasu kežmarských volejbalistiek v extraligovej sezóne 2016/2017, preto Kežmarský šport oslovil trénerku družstva Blanku Špakovú, aby s odstupom času zhodnotila práve skončenú sezónu a dala tak za ňou definitívnu bodku.

Po striebornom umiestnení v minulej sezóne skončili kežmarské volejbalistky KV MŠK Oktan Kežmarok v sezóne 2016/2017 na konečnom piatom mieste. Družstvo sa prebojovalo ale aj do záverečného finálového turnaja v Slovenskom pohári, čo iba potvrdilo, že kežmarský volejbal stále patrí do slovenskej volejbalovej špičky. A čo na skončenú sezónu hovorí trénerka?

Ako hodnotíte práve skončenú sezónu – výsledkovo a herne?

V sezóne 2015-16 klub dosiahol skvelé finálové umiestnenia, preto očakávania boli veľké. Túto sezónu sme oproti minulej hrali bez legionárok a Šipošová pre pracovné povinnosti nemohla hrať vôbec. V klube sme si stanovili za cieľ semifinálovú účasť v extralige a v Slovenskom pohári. Čiastočne sa nám tento cieľ podarilo splniť, keď sme po skončení druhej časti extraligy obsadili v tabuľke  4. miesto, a tým sme si zabezpečili semifinálovú účasť v Slovenskom pohári v Starej Ľubovni. Prehrali sme tam s konečným víťazom Slovenského pohára Sláviou EU Bratislava 0:3. Do play-off  sme šli zo štvrtej priečky a narazili na piaty tím VK Eperia Prešov. Sériu o postup do semifinále sme prehrali 1:2 na zápasy a nepodarilo sa nám naplniť cieľ týkajúci sa extraligy. Pred a počas play-off  sa nám zranili tri hráčky (Becková, Skupinová a Harčárová) a Kredátusová odišla pracovne do zahraničia.
Posilnili sme sa v decembri o výborné libero Nikmonovú a mladú univerzálku Chárovú, ktorú však trápili zdravotné problémy, a tak trochu zaostala za očakávaniami, ale verím že jej čas ešte len príde. Výsledkovo sme teda naplnili ciele na 50 %. Nedostali sme sa do semifinále extraligy, ale nakoniec sme sa umiestnili na piatom mieste, čím sme vyrovnali druhé najlepšie klubové umiestnenie v extralige zo sezóny 2012-13. Vzhľadom k pracovným a študijným povinnostiam hráčok nemáme možnosť absolvovať toľko tréningových jednotiek, koľko by som si predstavovala. Napriek tomu si myslím, že sme túto sezónu odohrali veľa skvelých zápasov a diváci v Kežmarku mali možnosť vidieť mnoho krásnych volejbalových okamihov.

S ktorými hráčkami ste spokojná a od ktorých ste čakali možno trošku viac?

Vediem kežmarské ženy od postupu do extraligy v sezóne 2010-11 (okrem sezóny 2014-15), čo je už 6 rokov. S niektorými hráčkami sa poznám už z minulosti, niektoré dievčatá sú v tíme celých 7 rokov a niektoré prišli na  jednu sezónu. Baby majú školy, prácu a svoje rodiny. Nacestujú počas sezóny tisíce kilometrov a hoci klub nie je profesionálnym klubom, mnohé z hráčok sa správajú ako profesionálky. Každú hráčku, ktorá sa rozhodla hrať za Kežmarok si nesmierne vážim a verím, že sa každá snažila urobiť pre kežmarský volejbal maximum, i keď to zdravotné alebo pracovné problémy nie vždy dovolili.

Na ktoré momenty v sezóne si rada spomínate a ktoré vás naopak v sezóne nepotešili?

Volejbal je krásna a pestrá hra, nikdy neviete ako sa hra skončí, lebo ani jedna výmena nie je rovnaká. Okrem volejbalu riešite veci s tým súvisiace - dopravu, ubytovanie, stravu ale i osobné radosti i strasti hráčok. Je to taká volejbalová rodina a vy sa snažíte, aby všetko fungovalo. KV MŠK Oktan Kežmarok má za sebou ďalšiu veľmi dobrú sezónu a ja som šťastná, že som mohla byť pri tom.
Mrzí ma, že sa nám nepodarilo vyhrať ešte jeden zápas s Prešovom a naplniť jeden z cieľov klubu, ale to je šport a prehry sú jeho súčasťou. Mrzia ma zranenia hráčok, dúfam, že sa dajú zdravotne do poriadku a budú nám robiť na ihrisku radosť.
Radosť mám z toho, že baby našli v sebe silu a chuť zabojovať o piate miesto a rozlúčili sme sa so sezónou pred domácim publikom výhrou. Kežmarská mestská športová hala bola vždy plná, volejbal hráme pre ľudí a aj keď sme stále nevyhrávali, podporovali nás a aj po poslednom zápase ostali stáť a tlieskali dievčatám. Ďakujem im za to. Je to pre nás a vedenie klubu najväčšia odmena.

Je v Kežmarku dostatok talentov, ktoré by mohli udržať vysoký trend kežmarského volejbalu aj v budúcich sezónach?

Tréner kadetiek Ľ. Bréda sa na Vianoce odsťahoval, dievčatá ostali bez trénera, a tak som dostala milý darček v podobe družstva kadetiek, ktoré odohralo dve súťaže - kadetky východ a 1. ligu junioriek. Sú to šikovné dievčatá, ktoré volejbal milujú a chcú ho hrať. Ak budú na sebe tvrdo makať, verím že o nich budeme počuť. Napríklad Sára Pisarčíková absolvovala už niekoľko zápasov so ženami a pripísala si prvé body v extralige. Dvere má otvorené každá z nich.
Je dôležité, aby sa mládeži, v akomkoľvek športovom odvetví (nielen vo volejbale) venovali dobrí tréneri a naučili ich správne základy. Tomu musí predchádzať kvalitná práca telocvikárov na základných školách, aby tréneri mali na čom stavať a veľmi dôležité je, aby rodičia svoje deti k športu viedli a podporovali ich.

Sú už známe niektoré zmeny v tíme, ktoré by sa mali udiať po skončení tejto sezóny?

Posledným zápasom sezóny minulej sa pre vedenie klubu začína práca na sezóne budúcej. Skladba družstva, tréneri a finančné zabezpečenie súťaží, to sú otázky, ktoré budú jasné do termínu podania prihlášok do súťaží. Chcem sa touto cestou poďakovať sponzorom, mestu Kežmarok a všetkým, ktorí sa podieľajú na tom, aby sa volejbalu v Kežmarku darilo.

Pre skompletizovanie uverejňujeme i súpisku družstva sezóny 2016/2017 s konkrétnym bodovým ziskom: Paula Zatrochová 249, Anna Becková 247, Tatiana Dragašeková 229, Lýdia Labudová 220, Katarína Jakušová 195, Monika Smák 106, Kristína Chárová 83, Veronika Skupinová 79, Alexandra Harčárová 68, Viera Rajčanová 23, Zuzana Kredátusová 20, Sára Pisarčíková 5, Nina Sandtnerová 3, Lucia Nikmonová 1, Dominika Ružbaská.

 

Foto: Slovenský pohár vo volejbale