Z jednej strany môžeme vyzerať ako mladí študenti s veľkými snami. Hlava v oblakoch a naivné srdcia.

Áno, sme mladí študenti. A máme aj vysoké ciele. Ale namiesto snívania ťažko pracujeme, a plody tejto práce už teraz pociťujeme. Každý z nás má vlastnú funkciu, ktorá vyhovuje jeho schopnostiam a aj to je jeden z faktorov ovplyvňujúcich efektívnosť práce. Snažíme sa o inováciu v oblasti, ktorá vyzerá, že ju nepotrebuje. Ako študentská firma sme sa rozhodli vyrábať tuhý čistič.

Náš názov firmy, REN, po dánsky znamená čistý. Rozhodli sme sa pre neho preto, lebo je výstižný a krátky. Dánsko je jedna zo škandinávskych krajín, ktoré sú známe svojim pokrokovým a inovatívnym myslením, nie len v ekologickej oblasti.

Našim produktom chceme ukázať, že umývanie riadu v prírode bez vypúšťania škodlivých látok je úplne možné. Vyrábať čistiaci prostriedok, možno nie len do domácnosti, sme sa rozhodli, pretože sme si uvedomili, že čo je dlhodobo zaužívané nemusí znamenať aj najlepšie. Nápad na náš produkt sme získali, keď sa členovi našej firmy vylial tekutý čistiaci prostriedok pri prevoze autom a musel ho následne hodinu čistiť. Následne sme preto pátrali po nejakom tuhom čističi na riad, a aj napriek tomu, že sme našli pár produktov, ktoré si vieme pripraviť sami doma, tak ich príprava je časovo náročná, alebo sú škodlivé zdraviu, alebo prírode. Nakoniec, po intenzívnom hľadaní internetom, experimentovaní a konzultovaní so známou našej pani profesorky, ktorá je chemička, sa nám podarilo vytvoriť produkt, aký sme hľadali. Tuhý čistič – TUČI. Neobľúbené umývanie riadu sprevádza príjemná a svieža vôňa citrónu, čierneho hrozna, vanilky a levandule dosiahnutá prírodnými silicami. Naše kocky sú jednoduché, neškodné, úsporné a vyriešia každý nepraktický problém. Každú jednu vyrábame my, ako zamestnanci firmy v našom voľnom čase. Ľahko sa skladujú a efektívne odstraňujú mastnotu vo vode akejkoľvek teploty. Neuškodia ani štetcom na make-up alebo maľovanie, ani oblečeniu a taktiež prírode. Hlavné zameranie nášho tuhého čističa je na umývanie riadov, či už v umývačke, alebo na ručné umývanie. Okrem toho však efektívne čistí aj dlážku, špinu medzi kachličkami v kúpeľni, drez a mnohé iné.

Celá naša firma však nefunguje ako bežné firmy, ale prebieha pod záštitou neziskovej organizácie JA Slovensko, členom skupiny Junior Achievement Worldwide. Jej začiatky ležia v meste Springfield štát Massauchusetss, USA, ktorá zakladala mimoškolské podnikateľské kluby pre študentov a na konci 20. storočia mala postupne pokrytú každý kút sveta. Táto spoločnosť pomáha učiteľom rozvíjať u žiakov základných a stredných škôl všeobecnú ekonomickú gramotnosť v praxi. V školskom roku 2018/2019 mali skúsenosť so zážitkovým vzdelávaním 23 552 žiakov, 925 učiteľov a 847 škôl, jednou z nich bola ja tá naša. Tento rok je stý od začatia ich konania a dvadsiaty ôsmy od ich príchodu do Českej a Slovenskej republiky iniciovaného Tomášom Baťom. Za dobu činnosti získala JA Worldwide viacero prestížnych ocenení a bola označená za siedmu najvýznamnejšiu mimovládnu organizáciu. Správnu radu JA SK tvoria rôzne zahraničné a domáce spoločnosti. Pod svojimi krídlami uchovávajú niekoľko rôznych programov ako Zručnosti pre úspech (zamestnateľnosť a rozvoj vlastného nápadu), Etika v podnikaní (etické aspekty podnikania a morálne hodnoty), Ja a peniaze (finančná gramotnosť), a v neposlednom rade Podnikanie v cestovnom ruchu a Aplikovaná ekonómia (možnosť vyskúšania reálneho podnikania v študentskej firme), ktorého súčasťou je aj naša firma, Ren.

Od založenia firmy REN sa nám podarilo už niekoľko úspechov. Medzi najväčšie z nich patria mediálne prezentácie v televíziách či v supermarketoch.

 

Foto: produkty firmy REN (TUČI - tuhý čistič)