V druhej polovici augusta 22.8.2019 – 26.8.2019  sa kežmarský Magurák predstavil na medzinárodnom folklórnom festivale Agrinio v južnom Grécku. Svoje účinkovanie spestril vystúpeniami na otváracom i záverečnom programe na námestí v Agrinio, ktorému predchádzal i sprievod všetkých účastníkov i samostatnom vystúpení v neďalekej dedinke Mataraga.    

Samotný program začal prijatím zástupcov všetkých súborov predstaviteľmi mesta na radnici, kde ich privítal pán George Papanastasiou slovami: „Vítam vás na oslave, ktorá vyzdvihuje kultúrnu identitu každej krajiny, ktorá sa zúčastňuje a odmeňuje výmenu ľudí a ich tradície. Vaša prítomnosť tu dnes je dôkazom toho, že v čase ťažkostí existujú protilátky, ktoré udržiavajú hodnoty a spomienky našej kultúry nažive. Je samozrejmé, že kultúra nemá hranice. Zjednocuje ľudí a podporuje priateľstvo a spoluprácu. Agrinio časom preukázal svoju lásku k ľudovej tradícii. Naše mesto sa stáva kultúrnym mostom ešte jeden rok a predstavuje ešte vylepšenejšiu udalosť s väčšou účasťou, impulzom a určite väčšou zábavou. Prajem vám veľa šťastia vo vašich vystúpeniach.“ George Papanastasiou zaželal tanečníkom príjemný pobyt v meste a veľa šťastia pri ich vystúpeniach: „Ďakujeme, že ste prišli do Agrinia, aby ste nám predstavili svoju bohatú tradíciu. Farebná mozaika kultúr a tradícií zahŕňa mesto a vedie nás k jeho rytmom. Už ste na nás zapôsobili svojím nadšením a vášňou. Vítam vás s veľkým potešením a dúfam, že sa vám bude páčiť krása nášho miesta a užiť si našu pohostinnosť.“

Festivalu sa okrem domácich súborov zúčastnili aj súbory z Rumunska, Talianska, Bulharska, Slovenska, Španielska, Poľska, Indonézie, Kórey a Kene s počtom cca 350 účinkujúcich. Preplnené večerné námestie v piatok 23. i v nedeľu 25.augusta bolo predzvesťou veľkolepej pestrofarebnej prehliadky zvykov, piesní a tancov jednotlivých krajín.  V piatkovom programe po polhodinovom sprievode účinkujúcich  sa Magurák predstavil svojím tancami zo Ždiaru a Zamaguria a nedeľa patrila úspešnej choreografii Karola Purtza „Při Dunajcu“. Obe vystúpenia Maguráka zaznamenali úspech u gréckeho diváka, ktorý ich privítal a odmenil búrlivým potleskom. Okrem vystúpení na otváracom a záverečnom galaprograme sa jednotlivé súbory predstavili i v okolitých dedinkách, kde predviedli polhodinové programy. Magurák sa spoločne s Talianskym súborom od Neapola predstavil v dedinke Mataraga.

Vystúpenia sa pre horúčavy uskutočnili prevažne večer a v noci a tak si voľné chvíle spestrili členovia súboru na miestnej pláži v neďalekom Tourlide. Využili horúce dni na odpočinok a kúpanie sa v zálive Iónskeho mora. Južne Grécko ja hornatá krajina plná zaujímavých pamiatok a oblasť Agrinia nie je turistickou destináciou. Napriek tomu bolo na pláži veľa domácich obyvateľov, ktorí sa užívali chvíle voľna pri mori. Prekrásne počasie a obrovská horúčava znamenala i pre členov nášho súboru zmiešané pocity a obavy zo zvládnutia, pre nás nezvyklého podnebia. Našťastie sa všetci vyrovnali o podmienkami výborne a bez problémov.  Náročná bola i preprava. Počas cesty si Maguráci urobili povinnú prestávku v Severom Macedónsku v jeho hlavnom meste Skopje, kde prespali v miestnom VIP hoteli a pozreli si mesto pri ceste tam a späť. Po úspešnom zvládnutí posledných kilometrov sa v podvečer 27. 8. 2019 vrátili šťastne domov.

Touto cestou chceme poďakovať všetkým členom, tanečníkom  i hudobníkom menovite Timei Poľanovskej, Janovi Olekšákovi, Gabrielovi Háberovi a Samovi Špakovi, že podporili úsilie vedenia súboru a našli odvahu a porozumenie sprevádzať tanečníkov na tomto festivale. Poďakovanie patrí aj šoférom za bezpečnú jazdu, Martinovi Volčekovi za tlmočnícke služby pred i počas zájazdu a všetkým účastníkom za úspešnú reprezentáciu Slovenskej tradičnej kultúry v zahraničí. Opäť sa potvrdilo, že tradičná kultúra má nezastupiteľné miesto vo svete.

Zdroj: Juraj Švedlár