Mesto kultúry 2021, ktorým je mesto Stará Ľubovňa, uvedie príbeh Ľubovnianske strašidlo alebo Príbeh o Michalovi Kasparekovi.

 

Ľubovniansky mešťan a obchodník Michal Kasparek nečakane umiera po tom, ako ukradol svojmu priateľovi z Krakova peniaze. Duša krivoprísažníka však ani po smrti nevie nájsť pokoj, a tak sa Kasparek ako duch začína zjavovať obyvateľom Starej Ľubovne, aby im splatil dlhy.
Mátoha by pravdepodobne strašila len domácich Ľubovňanov, no vrchnosť zistila, že zlatky, ktorými mŕtvy svoje dlhy vypláca, sú falošné. Proti strašidlu teda musí zasiahnuť knieža Lubomirski i kráľovský komisár.
Napriek tomu, že telo nebohého nechajú vykopať z hrobu a spáliť na námestí, prízrak sa zjavuje i naďalej.
Ako je to možné? A ako sa dá proti strašidlu bojovať?
To sa dozviete v predstavení Ľubovnianske strašidlo. Pôjde o divadelné predstavenie o legende, ktorá sa traduje v meste Stará Ľubovňa. Scenár je spracovaný na motívy historického románu Jozefa Nižňanského „Spišské tajomstvo“, ktorý zachytáva legendu o kopcovi Michalovi Kasparekovi.

Scenár a réžia: Peter Karpinský. Text piesne: Eva Kollárová. Hudba: Daniel Lazorčák a Maroš Matoľák. Tanečné choreografie: Jana Biganičová

Predstavenia v Starej Ľubovni:
6. 8. 2021 (piatok)
20.00 h, 21.30 h
Námestie sv. Mikuláša pri kostole
(V prípade nepriaznivého počasia v Galérii Provinčný dom.)

8. 8. 2021 (nedeľa)
20.30 h, 22.00 h
Hrad Ľubovňa

Na predstavenie na námestí sa vstupné nevyberá. Na hrade sa nevyberá vstupné za divadlo, ale iba vstupné na hrad.

Pozývame!