Organizačný tím Horolezeckého klubu Vabec v spolupráci s Hory a mesto vás pozývajú na 9. ročník ZDRUFF - festivalu horských filmov, ktorý sa uskutoční v Starej Ľubovni v kine Tatra od 15. do 16. novembra 2019 (piatok – sobota).

Diváci spod Tatier sa môžu opäť nechať unášať vírom dobrodružstva a nevšedných outdoorových výkonov svetových, ako aj slovenských športovcov a tvorcov jednotlivých filmov. Festival je prehliadkou toho najlepšieho z bratislavského festivalu Hory a mesto 2018, ktorý je prepojený s medzinárodným festivalom VIMFF v kanadskom Vancouveri, pod vedením programového riaditeľa Alana Formánka.
Filmový program ponúka špičkové snímky, ktoré „prevedú“ diváka svetom lyžovania, paraglidingu, lezenia, kajakovania, bicyklovania, base jumpingu a iných netradičných športov z rôznych kútov sveta. Bohaté zastúpenie má však opäť aj slovenská dokumentárna tvorba.

Podujatie sa začína v tamojšom kine Tatra o 16.00 hod.

 

Program

 

Piatok 15.11.2019

16:00 Zahájenie 9.ročníka festivalu ZDRUFF-Hory a mesto Stará Ľubovňa

16:10 8000+ (Francúzsko/Nemecko, 22 min, 2018, r. Antoine Girard, Christian Schmidt)

V júli 2016 sa paraglidista Antoine Girard vydal na trojtýždňový turisticko-letecký výlet, aby preskúmal pohorie Karakoram v Pakistane – úplne sám. Z mesta Skardu smeruje na jeho najvyššie vrcholy. Antoine už dvakrát zlyhal vo svojej snahe vyliezť na Broad Peak (8 051 m) a zletieť odtiaľ do údolia. Ak sa mu to tentoraz podarí, vytvorí nový výškový rekord v paraglidingu, ale vzduch je tu riedky a vzlety a pristátia sú mimoriadne zložité. Zvlášť, keď sa spoliehate len sám na seba.

16:30 Ako zabehnúť 100 míľ (How to Run 100 Miles, USA, 29 min, 2017, r. Brendan Leonard)

Jayson Sime odmalička nemal dobré vyhliadky: chudoba, bezdomovectvo, dyslexia a šikana. Naučil sa však bojovať: doslova aj metaforicky. V roku 2017 sa prihlásil na svoj prvý 100-míľový horský ultramaratón. Vsadil na svoju odolnosť, ktorej ho naučil sám život, a dúfal, že ho privedie až do cieľovej rovinky.

17:00 Projekt LORAX (The Lorax Project, Austrália, 35 min, 2018, r. Peter Wyllie)

Šesť priateľov sa pokúsi vyliezť a potom skočiť z Francúzskej čiapky v odľahlej časti západnej Tasmánie. Obklopení jednou z najstarších divočín v celej Austrálii zápasia s extrémnym počasím a drsným terénom, pričom sa spoliehajú na svoje schopnosti a humor.

17:30 Podarený blázon (Beautiful Idiot, Kanada, 15 min, 2018, r. Harrison Mendel)

Podarený blázon vás zoberie na divokú jazdu prechádzajúcu mysľou a motiváciou tých, ktorí sa cítia odhodlaní dosiahnuť veľkoleposť. Ako sa môže cítiť ten, kto ju nedosahuje? A aké sú dôsledky toho, keď konečne dosiahnete svoj cieľ, o ktorý ste tak veľmi bojovali a ktorý vás tak dlho definoval? Účinkuje profesionálny slopestyle jazdec Brett Rheeder.

17:45 Prestávka

18:00 Hosť festivalu Rasťo Hatiar  

19:00 Vrcholová príťažlivosť (SR, 64 min, 2018, r. Rastislav Hatiar)

Životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice. Peter Hámor je jediným Slovákom, ktorý vystúpil na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Je jediný Slovenský alpinista, ktorý má na svojom konte výstupy na trinásť osemtisícoviek. K dovŕšeniu tzv. „Koruny Himalájí“ mu chýba jedna. Doteraz sa to podarilo len niekoľkým ľuďom na svete.

20:00 Prestávka

20:15 Surfer Dan (USA, 8 min, 2018, r. Tim Kemple)

Vo chvíli, keď cítite, že potrebujete letieť na opačnú stranu sveta, aby ste našli dobrodružstvo a výzvu, surfer Dan dokazuje, že so zápalom, odvahou a istou dávkou kreativity môžete mať všetko, čo potrebujete, a nájdete to priamo na prahu vášho domova.

20:25 Za vrcholkami hôr (Beyond the Peaks, Francúzsko, 29 min, 2018, r. Shams)

Profesionálny wingsuit skokan svetovej triedy, Jokke Sommer, sa rád posúva a hľadá nové výzvy. Už dlho sníval o zoskoku z troch slávnych vrcholoch Švajčiarska: Eiger, Jungfrau a Mönch. Aby sa pripravil a splnil si svoj sen, učí sa od jedného z najlepších na svete – Francúza Valentina Delluca. Sledujte túto neúnavnú cestu od dlhých tréningov v Chamonix až po posledné pokusy v údolí Lauterbrunnen. Spoznajte ich životný štýl, pochybnosti, riziká a následné odmeny. Objavte, čo je za vrcholkami hôr.

21:00 Zabardast (Francúzsko, 54 min, 2018, r. Jérôme Tanon)

Intímny cestovný denník z neuveriteľnej freeride expedície do srdca Karakoramu. Miesto, kde sa stretáva horolezectvo a freeride.

22:00 Záver prvého premietacieho dňa

 

Sobota 16.11.2019

16:00 Otvorenie druhého premietacieho dňa

16:10 Jazda snov 

16:15 A čo nato Craig? (Craig’s Reaction, USA, 24 min, 2018, r. Cameron Maier)

Craig DeMartino prežil v roku 2002 hrozivú nehodu pri lezení. „Šli sme liezť do národného parku v Skalnatých vrchoch,“ hovorí DeMartino. „Začali sme liezť a malou chybou pri komunikácii došlo k tomu, že som spadol z 30 metrov až na zem.“ Nehoda ho takmer stála život. „Nemysleli si, že prežijem noc,“ pokračuje DeMartino. Jeho zranenia vyústili do zlomeniny chrbta a krku a hrozilo, že mu budú musieť amputovať nohu. Po tom, ako k amputácii naozaj došlo, sa musel znova učiť liezť a v súčasnosti je jedným z najlepších hendikepovaných lezcov v Spojených štátoch s niekoľkými prvenstvami: prvý lezec s amputovanou končatinou, ktorému sa podarilo vyliezť na El Capitan pod 24 hodín, dvojnásobný národný šampión v lezení hendikepovaných, dvojnásobný víťaz bronzovej medaily na majstrovstvách sveta v lezení hendikepovaných. Jeho skúsenosti ho inšpirovali k tomu, aby začal trénovať lezenie v neziskovej organizácii Adaptive Adventures, ktorá pomáha hendikepovaným dospelým a veteránom s telesným postihnutím byť znova aktívnymi. „Nielenže znova leziem, ale brávam so sebou aj ľudí, ktorí to nikdy neskúsili a doteraz ani neverili, že by to vôbec dokázali,“ hovorí DeMartino.

16:40 Offline world (SR, 16 min, 2018, r. Roman Pichnarčík)

Autorom a producentom celej myšlienky je Tomaš Tóth, ktorý ju pomáhal zrealizovať a zastrešiť po ‘materiálnej‘ stránke. Myšlienka celého filmu podľa Tomáša Tótha: „Všetci vieme, aká je dnes uponáhľaná doba. Či si manažér alebo športovec alebo čokoľvek iné, tlak okolia je neskutočne veľký a máš pocit, že čas len tak uteká a dostať sa do zóny OFFLINE je veľmi zázračné. Zrazu sa môžeš venovať tomu, čo ťa naozaj napĺňa, a nemyslíš v danom okamihu na svoj mail box, nepípa ti mesendžer a kašleš na povinnosti. Vnímaš iba svoj bike a krásne okolie v ktorom sa nachádzaš. Treba sa naučiť vypnúť a najľahšie to je pri tom, čo máš rád.“ Celý film zastrešil po režisérskej a kameramanskej stránke Roman Pichnarčík. Offline World pozostáva z 5 častí, ktoré sa natáčali na známych, ale aj úplne neznámych lokalitách, prevažne na Slovensku, v Čechách a dokonca aj v Poľsku. Presnejšie na Martinských holiach, ďalej v Kálnici, Koutoch, Krakove a na flow triale v Bojniciach. Výber lokalít nie je náhodný a pokrýva rôzne disciplíny, v ktorých CTM Riders najviac dominujú – zjazd, trail, enduro, slopestyle a dirtjump.

16:55 Teraz alebo nikdy (Now or never, Rakúsko, 21 min, 2018, r. Simon Platzer, Jakob Schweighofer)

Nadine Wallnerová, dvojnásobná majsterka sveta vo freeride z Arlbergu, nás zoberie na cestu svojím životom. Vyrastala v kolíske alpského lyžovania a veľmi skoro začala skúmať svoje vlastné hranice: chodila poza školu, doháňala policajtov k šialenstvu, a to všetko len pre prašan. Jej vášeň pre „bielu krásku“ nikdy nezhasla. Kedysi ju motivovali súťažné línie, dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu, ďaleko od reflektorov. A tiež nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.

17:15 Volanie diaľok (SR, 35 min, 2018, r. Adam Lisý)

Cesta hrdinov SNP je najznámejšia diaľková turistická trasa na Slovensku vedúca od Dukly až na Devín. Je výzvou pre mnohých bláznov, čudákov a dobrodruhov. Meria 765 kilometrov a podľa značkového času jej prechod trvá 224 hodín nepretržitého kráčania. Celkové prevýšenie na tejto trase dosahuje 31 000 výškových metrov. Bežne prechod esenpéčky turisticky trvá od 20 do 30 dní. Zdolať ju v rozpätí 7 až 9 dní je poriadna výzva, aká sa nevidí každý deň.

17:50 Prestávka

18:00 Hosť festivalu Júlia Batmendijnová

19:00 Tieň Jaguára (SR, 58 min, 2018, r. Pavol Barabáš)

Štyria priatelia, ktorých život napĺňa neporušená príroda našej Zeme, sa vydávajú do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Pádlujú po riekach vinúcich sa divokou neprebádanou krajinou, putujú horskou džungľou, aby sa stali súčasťou indiánskeho kmeňa. Od okolitého sveta sú odrezaní tajomným pohorím Sierra Maigualida, kadiaľ noha Európana ešte neprešla. Indiáni ich nakoniec príjmu medzi seba. Život s nimi ich učí úcte k prírodnému spoločenstvu a dôležitosti zachovania rovnováhy v prírode. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry. Je to jednoduchosť bytia versus naše nikdy nekončiace potreby niečo mať a získať.

19:55 Prestávka

20:05 Z ľadu až pod palmy (Ice & Palms, Nemecko, 32 min, 2018, r. Philipp Becker)

„Bikepacking“ cez Alpy a zlyžovanie niektorých kultových kopcov po ceste bez pomoci motora. Jochen Mesle a Max Kroneck nie sú zrovna profesionálni freerideri, ale rozhodli sa splniť si svoj dlhoročný sen. Počas piatich týždňov cestovali zo svojej domoviny v Nemecku cez západné Alpy až po Stredozemné more na bicykloch a zlyžovali najkrajšie kopce. Nielenže vyhľadávali nedotknuté zjazdovky, ale celú vzdialenosť museli prekonať bez pomoci motora – lyže mali pripevnené na bicykloch alebo bicykle pripevnené na batohoch. Obaja už za lyžiarskymi dobrodružstvami precestovali takmer celý svet, no v posledných rokoch sa zrodila myšlienka „Z ľadu až pod palmy“: lyžiarske dobrodružstvo, ktoré sa začína priamo na prahu ich domova.

20:35 Éra ADAMA ONDRU (Age Of Ondra, USA, 47 min, 2018, r. Peter Mortimer, Josh Lowell, Zachary Barr)

Nestáva sa tak často, že sa objaví športovec, ktorý úplne nanovo definuje svoj šport. Adam Ondra, 25-ročný český drtič, skúma nové možnosti ľudského potenciálu v lezení. Koncom minulého roka znova zvýšil latku v tomto športe – svoje 5.15d (9c) v Nórsku nazval Ticho (Silence). Adama sprevádzame na ceste z jeho domova v Českej republike po celej Európe až do Severnej Ameriky, kde inovuje tréningové metódy, vytvára ťažké prvovýstupy a snaží sa byť prvým, kto vylezie cestu obťažnosti 5.15 (9a+) na prvý pokus. Film je intímnou cestou s jedným z najväčších športovcov na vrchole svojich síl.

21:20 Viacruxis - krížova cesta (Viacruxis, Španielsko, 11 min, 2018, r. Ignasi López Fàbregas)

Animovaný film o dvoch legendárnych lezcoch Marcelovi a Andrezjovi, ktorí sa podujmú vyliezť na zatiaľ nezdolaný vrchol najvyššej hory. Na ceste nahor musia prekonať rôzne výzvy a prekážky a tiež sa navzájom nepozabíjať.

21:30 Vyhlásenie výsledkov a žrebovanie cien diváckej ankety

22:00 Koncert skupiny WE4 v Ečko bare.

 

Zdroj: visit spiš