V regióne Severný Spiš Pieniny sa zrodila jedinečná myšlienka vytvorenia turistickej trasy pod názvom „Cesta minerálnych prameňov.“

Prírodné bohatstvo severného Spiša a Pienin spočíva v množstve minerálnych prameňov, ktorých je vyše 80. Liečivé vlastnosti prameňov blahodarne pôsobia na ľudský organizmus a sú veľmi prospešné pri liečení viacerých chorôb. Trasa s celkovou dĺžkou do 100 km spája 12 najvýznamnejších minerálnych prameňov v jedenástich obciach – Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy.

Vďaka nej môžu návštevníci spoznať, vidieť ale aj ochutnať to najzaujímavejšie, čo región ponúka. Pramene sú vhodné na pitné kúry, majú iné minerálne zloženie a pomáhajú pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Jednoducho povedané – každý turista si tu nájde ten „svoj“ prameň.

Turistická trasa sa začne v malebnom prostredí v Lesnici na Chate Pieniny, kde po úvodnom privítaní účastníkov turistického podujatia pokračujeme smer Lesnica škola, OÚ, na hrebeň Pienin, keď po krátkom odpočinku pri prístrešku pod Plašnou si vychutnáme nádherné vyhliadky na Pieniny, Vysoké Tatry a Haligovské skaly. Atraktívnym prechodom cez Plašnú k sedlu Cerla je to už len “na skok” k cieľu našej túry – Kúpeľom Červený Kláštor – prameň Smerdžonka.

Aké prekvapenie čaká účastníkov, ktorý absolvujú hlavnú trasu? Prijmite srdečné pozvanie na spoločné putovanie po “Ceste minerálnych prameňov” a dozviete sa viac.

Podujatie sa uskutoční v sobotu 13. 4. 2019 o 7.45 h. Zraz je pri športovej hale v Starej Ľubovni.


Bližšie informácie: http://www.kstsl.sk/event-item-sk/258/ 

Zdroj: Visit Spiš