Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej už je rok a pol. Táto vražda spojila na Slovensku občanov, ktorí v spolupatričnosti s ich rodinami začali prejavovať túžbu žiť v lepšej a spravodlivejšej krajine.

Už v prvých protestoch Za slušné Slovensko požadovali občania Slovenska dôkladné vyšetrenie vraždy a dôveryhodnú vládu. Občania dosiahli za ten rok a pol veľa, pretože určití vysokopostavení funkcionári museli odísť z čelného politického života, no v štáte je ešte veľa čo naprávať, aby občania dosiahli svoj základný cieľ, a to nadobudnúť pocit žiť v spravodlivejšej krajine.

Aj v piatok 20. septembra 2019 sa uskutočnili vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí pochody Za slušné Slovensko. Medzi nimi nechýbal ani Kežmarok. Na rozdiel od iných zhromaždení Za slušné Slovensko bolo to septembrové v Kežmarku trochu iné, pretože naše zhromaždenie navštívila i matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová.

„Premiér býval v susedstve mafiána, minister vnútra kšeftoval s daňovým podvodníkom. V každej inej krajine by to tak nebolo. Na Slovensku je to, žiaľ, tak, lebo im to my dovolíme. Po zverejnení Threemy vyšli všetky prepojenia na najvyššie miesta na povrch,“ uviedla na kežmarskom zhromaždení.

Okrem nej vystúpili v Kežmarku aj Eva Kulová a Silvester Lavrík a prečítal sa aj list od rodiny Kuciakovcov, v ktorom boli spomenuté i tieto myšlienky: „Takmer denne sledujeme nové a nové prepojenia, ktoré nemôžeme dopustiť a ktoré v demokraticky fungujúcej krajine, v spravodlivej spoločnosti, v kultúrnom štáte nemajú mať miesto.“

Po posledných informáciách sa prvá požiadavka organizátorov pochodov Za slušné Slovensko, vyšetrenie samotnej vraždy, vďaka odvážnej a dôkladnej práci vyšetrovateľov a prokurátorov, zdá sa, napĺňa. Druhá požiadavka – nová a dôveryhodná vláda – získava na dôležitosti každou ďalšou odhalenou kauzou, ako aj prichádzajúcimi voľbami,“ informujú organizátori.

Septembrové spomienkové zhromaždenia Za slušné Slovensko malo spoločné motto: NEZABUDNEME! POKRAČUJEME! Práve toto motto je symbolom, aby sa na vraždu, ktorá zmenila Slovensko nezabudlo. Je potrebné byť trpezlivý a ísť krok za krokom, aby sa neprávosti spravodlivo vyšetrili. Stále sa ale nachádzame na životnej križovatke spoločnosti, preto je lepšie ak dôslednú kontrolu jednotlivých krokov robia aj samotní občania Slovenska.

Hlavným organizátorom septembrového zhromaždenia Kežmarok za slušné Slovensko bol Adam Brodanský a podujatie hudobne spestril Martin Pižlen.

Fotografia: Vladimír Ambróz

Foto: Pavol Humeník