Presne 11. 11. 2016 o 11.11 hod. som do mediálneho éteru spustil dva regionálne internetové portály - Kežmarský informačný express a Kežmarský šport. V pondelok 11. 11. 2019 tak oslávili tri roky svojho vzniku.

Vtedy, pred tromi rokmi, som ako žurnalista, ktorý mal za sebou 20-ročné skúsenosti s vedením mestského tlačeného periodika, musel zareagovať na veľmi nepríjemnú životnú situáciu. Keďže som sa nechcel stať nástrojom v rukách jedného človeka a svoj pracovný potenciál a životnú filozofiu smerovať iba do jeho neobmedzenej pozitívnej propagácie, rozhodol som sa, napriek neľahkej štartovacej čiare vzhľadom na vek, vytvoriť v meste novú platformu informovanosti spoluobčanov, ktorá by bola založená na aktuálnosti v reálnom čase. Chcel som ponúknuť aj iný pohľad na informovanosť svojich spoluobčanov nielen cez prizmu jediného správneho názoru, lebo život je pestrý, farebný a preto taký krásny. Forma denne podávaných informácií sa mi zdala optimálna, lebo doba je rýchla, informácií veľa a často je potrebné mať danú informáciu okamžite, a nie po mesiaci...

Verím, že ten kto spoznal pestrosť informácií na mojich portáloch, počas tých troch rokov, našiel si tam tie svoje informácie, pretože hlavným cieľom ich vytvorenia je predovšetkým to, aby si návštevník na nich našiel informácie, ktorá ho obohatia alebo mu priniesli niečo nové či zaujímavé.

Zvláštny život v meste

Médium, denne aktualizované, nezávislé, si myslím, v našich končinách chýba i dnes, po troch rokoch. Preto s touto mojou pracovnou aktivitou nekončím, ale naopak, chcem ďalej v tejto službe občanom pokračovať. Mesto by totiž malo mať aj svoj nezávislý mediálny priestor. Kežmarok totiž žije posledné roky veľmi zvláštnym životom. Všimli ste si aj vy?

Vedenie mesta je z koaličnej strany štátu, no v zastupiteľstve ho priam bez oponentúry podporujú poslanci, ktorí sa na Slovensku hlásia k tvrdej opozícii voči danej strane. To je priam nonsens!

Neviem čo si mám myslieť o slušnosti a kultúre v našej súčasnej komunálnej politike, keďže som videl na rokovaní zastupiteľstva scénu, keď jedna opozičná poslankyňa musí na svoju adresu zniesť dehonestujúce vyjadrenia, no vôbec nik sa jej nezastal a vidím, že vyslovenie iného názoru je často sprevádzané atakmi, ktorým často chýba akákoľvek slušnosť.

Hlavná vec, že sme vraj Smart city, ale občan sa musí dostať do centra mesta po rozbitých chodníkoch, pritom je jedno či ide zo sídliska Juh, zo sídliska Sever, či z Tatranskej alebo Huncovskej ulice.

Mesto dostalo cenu ako Enviromesto, no nik z porotcov danej súťaže či organizácie asi neskúmal koľko stromov muselo na ulici Jakuba Kraya padnúť na to, aby sa mesto popýšilo že má zriadený cyklochodník. Aj tak si cyklisti pritom jazdia i naďalej po chodníkoch pre peších.

Občan je vraj vždy na prvom mieste. Aj toto sa často hlása v našom meste, ale mestský úrad nemá ani jednu bezbariérovú budovu z tých troch či štyroch, v ktorých sídli!

Sú to zvláštne fakty na jedno mesto. Je preto škoda, že veľa Kežmarčanov - srdciarov muselo odísť z úradu, iba kvôli tomu, že boli nestranní. Ono totiž tí, ktorí ich nahradili, často nie sú tými občanmi, ktorí by žili životom Kežmarčana, lebo v Kežmarku nikdy nežili a nežijú ani teraz.

Život je pestrý, tak ako K!express a KŠ

Kežmarský informačný express i Kežmarský šport nemôžu plne obsiahnuť život v meste, pretože informácií okolo nás je veľa. Chcem ale dosiahnuť to, aby hlavné témy, pozvánky či udalosti ponúkali moje portály občanovi v reálnom čase.

Život okolo nás je pestrý. Také by sa mali byť i moje portály, kde by ste si mali nájsť informácie z rôznych oblastí nášho života.

I preto prichádzam pri príležitosti tretieho výročia vzniku portálov s malými zmenami, ktoré majú za cieľ zlepšiť informovanosť občanov.

Zmeny v Kežmarskom informačnom expresse

Na obidvoch portáloch je na titulke odklik na Kalendár podujatí, kde sú časovo vytriedené podujatia, ktoré sa konajú v našom regióne. Ide o región troch okresov – Stará Ľubovňa, Poprad a Kežmarok.

Na Kežmarskom informačnom expresse si návštevníci portálu tak môžu pozrieť kedy sa kde organizuje nejaké podujatie. Spoločenské, kultúrne či športové. Podujatia sú v Kalendári farebne odlíšené, pre lepší prehľad či ide o podujatie hudobné, divadelné, filmové, historické či športové.

Súčasná doba ukázala, že je potrebné priamo a vecne poukázať na chyby. Preto som zriadil novú rubriku Fotopasce. Tu by som chcel poukázať na najväčšie nedostatky v živote okolo nás.

Portál je regionálny, preto čiastočne ponúkam aj témy v blízkych mestách či okresoch, ktoré sa nás, všetkých občanov regiónu týkajú. Je pritom jedno či ide o problém dopravný, spoločenský či enviromentálny.

Zmeny v Kežmarskom športe

Na Kežmarskom športe sú v Kalendári podujatí uvedené zápasy kežmarských športových klubov doma i vonku. Taktiež farebne rozlíšené podľa druhov športu – hokej, futbal, volejbal, šach, halové športy či vonkajšie športy.

Na titulke sú pre širokú verejnosť sprístupnené všetky tabuľky športových hlavných súťaží, aby mali športoví fanúšikovia okamžitý prehľad o umiestnení našich športových klubov.

Na hlavnej lište nájdete pod rubrikou Mix aj Adresár športových klubov, ktorý je zverejnený z verejných zdrojov, aby sa každý mohol dostať k informácii na daný športový klub v meste.

Zmeny v inzercii

V inzertnej časti som upravil cenník, platný od dnešného dňa, za poskytovaný inzertný priestor. Teraz je stručný, priehľadný, s najnižšou cenou v širokom okolí, pritom inzertné služby sú poskytované s dennou aktualizáciou, čo neposkytuje žiadne blízke médium.

Na obidvoch portáloch som zrušil predplatné. Kto bude chcieť podporiť moje mediálne služby, dá sa to aj iným spôsobom. Na forme sa určite s každým dohodneme.

Výzva na spoluprácu

Pri väčšej početnosti spolupracovníkov sa dá urobiť určite viac, pretože na jedného človeka je tejto mediálnej práce až až. Kto by teda chcel spolupracovať, môže sa ozvať.

Kto organizuje podujatie alebo chce poukázať na rôzne pozitívne či negatívne veci z nášho života, môže poslať do redakcie K!expressu či Kežmarského športu informáciu. Pokúsim sa danej správe vyhovieť, ak má za cieľ zlepšenie nášho života.

Bol by som rád keby ste si, milí pravidelní čitatelia a návštevníci mojich portálov, našli čas a sem-tam sa pozreli na nejaký môj portál, či tam náhodou nenájdete zaujímavú informáciu, ktorá vás obohatí. Základným cieľom mojich portálov je jediné, aby občan sa dostal k informácii v reálnom čase.

 

Foto: Pavol Humeník - majiteľ internetových portálov Kežmarský informačný express a Kežmarský šport

Tak, tri roky máme za sebou, už teda hádam nasadneme a ideme ďalej, aby nám nič podstatné neušlo... (foto Praha 2019)