Tradične počas druhého júlového víkendu (12. – 14. 7. 2019) sa uskutoční v Kežmarku najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie v meste Európske ľudové remeslo. Tento rok to je už 29. ročník tohto medzinárodného festivalu remesiel a bude venovaný cechu pivovarníkov a debnárov.

Podujatie, ktoré sa uskutoční v rámci osláv 750. výročia udelenia mestských práv, sa uskutoční pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho.

 

Program EĽRO 2019, 12. - 14. JÚL 2019

 

Piatok – 12. júla 2019

12.50 h SPRIEVOD MESTOM

(od Mestského kultúrneho strediska, Ulica Starý trh, cez Ulicu Dr. Alexandra na Hlavné námestie) divadelné, folklórne a tanečné súbory, skupiny historického šermu, sokoliari

13.00 h SCÉNICKÉ OTVORENIE VSTUPNEJ BRÁNY

slávnostné otvorenie hradieb areálu remesiel z Ulice Dr. Alexandra

13.00 – 19.00 h FESTIVAL REMESIEL

ukážky remeselnej výroby v priestoroch areálu

 

Javisko pri radnici:

13.10 h VITAJTE V KEŽMARKU

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE FESTIVALU REMESIEL

14.00 – 16.00 h STARÁ MAŤ VRAVIEVALI

Program folklórnych súborov z Liptova a Podpoľania

14.00 FS Partizán, Slovenská Ľupča

15.00 FS Liptov, Ružomberok

16.00 – 19.00 h PRIŠLI K NÁM ZĎALEKA

Program zahraničných folklórnych súborov

16.00 Agrinio folk dance group, Grécko

17.00 Abraševič, Čačak, Srbsko

18.00 Veselucha, Moskva, Rusko

 

17.00 h Koncert v drevenom artikulárnom kostole – SYMFONICKÉ VARIÁCIE S LÚČNICOU

Účinkujú: Spevácky zbor Lúčnica, Marianna Gelenekyová, soprán, Slovenskí symfonici, ADRIAN KOKOŠ, dirigent

 

Javisko pri hrade:

14.00 h – 17.00 h KOLO, KOLO MLYNSKÉ

Program detských folklórnych súborov

14.00 DFS Maguráčik, Kežmarok

14.40 DFS Goralik, Kežmarok

15.15 DFS Čečinka , Bratislava

15.45 Citarový súbor z Hajduszoboszló, Maďarsko

16.30 Deti zo Skoroníc, Česko

17.00 h – 18.00 h ANI MALÍ, ANI VEĽKÍ

17.00 FS Slnečnica, Piešťany

POZDRAVY SPOD TATIER

18.00 FS Magurák, Kežmarok

 

Javisko na hradnom nádvorí:

14.00 GJOLL, Košice – severský folklór, nordická dobová hudba

15.00 SOKOLIARI MAJSTRA VAGANA, Stará Ľubovňa

15.30 VERBOVANIE PRI PIVE – Slovenská turnajová spoločnosť, Krupina

16.00 ALIMAH FUSION A DIVADLO ALCHÝMIE, Poprad – dobové tance

16.30 SOKOLIARI MAJSTRA VAGANA, Stará Ľubovňa

17.00 VÝKON ÚTRPNÉHO PRÁVA (poprava), Slovenská turnajová spoločnosť, Krupina

17.30 ALIMAH FUSION A DIVADLO ALCHÝMIE, Poprad – Slovanské bohyne

 

VEČERNÝ PROGRAM

Javisko pri radnici:

moderátor PETER BEDNÁR, 20.00 – 23.30 h

ZUZANA SMATANOVÁ s kapelou,

MAJK SPIRIT,

PETER NAGY A INDIGO

 

Sobota – 13. júla 2019

09.00 – 19.00 h FESTIVAL REMESIEL

ukážky remeselnej výroby v priestoroch areálu

 

Javisko pri radnici:

09.30 – 11.00 h TANCUJ, SPIEVAJ, S NAMI HRAJ!

Program detských folklórnych súborov

09.30 DFS Maguráčik, Kežmarok

10.00 Deti zo Skoroníc, Česko

10.30 Citarový súbor z Hajduszoboszló, Maďarsko

11.00 – 13.30 h PRIŠLI K NÁM ZĎALEKA

Program zahraničných folklórnych súborov

11.00 Veselucha, Moskva, Rusko

11.45 Abraševič, Čačak, Srbsko

12.30 Agrinio folk dance group, Grécko

14.00 Koncert hudobnej skupiny HRDZA

15.00 Z TEJ MYJAVSKEJ BRÁNY

FS Kopaničiar, Myjava

16.30 Hudobná skupina CZEREMSYNA, Poľsko

 

Javisko pri hrade:

10.00 – 12.00 h OD PREŠPORKA K DUNAJU

10.00 FS Slnečnica, Piešťany

11.00 DFS Čečinka, Bratislava

12.00 – 13.30 h V KAŽDOM VEKU

Program seniorských folklórnych súborov

FS Magurák Kežmarok, FS Lomničan, Veľká Lomnica

13.30 – 15.30 DOMA NA SPIŠI

FS Vagonár Poprad, Lendacki hlopi, Lendak

15.30 – 18.30 PRIŠLI K NÁM ZĎALEKA

Program zahraničných folklórnych súborov

15.30 Veselucha, Moskva, Rusko

16.30 Abraševič, Čačak, Srbsko

17.30 Agrinio folk dance group, Grécko

19.00 – 20.00 ŠKOLA TANCA

Do tanca hrá Ľudová hudba Magura, Kežmarok

20.00 – 22.00 PRÍDTE SI ROZKÁZAŤ!

Voľná zábava pri ľudovej hudbe

Hrá: Ľudová hudba Magura, Kežmarok

 

Javisko na hradnom nádvorí:

10.00 Rozprávka – divadlo ETUDY: Polepetko

11.00 ALIMAH FUSION A DIVADLO ALCHÝMIE, Poprad – dobové tance

11.30 SOKOLIARI MAJSTRA VAGANA, Stará Ľubovňa

12.00 VERBOVANIE PRI PIVE, Slovenská turnajová spoločnosť, Krupina

12.30 ALIMAH FUSION A DIVADLO ALCHÝMIE, Poprad – Slovanské bohyne

13.30 MÓDNA PREHLIADKA – Súkromná spojená škola Biela voda 2, Kežmarok, združenie historických tancov GALTHILION, Bratislava

14.00 Skupina historického šermu JAGO, Sp. Nová Ves

14.30 Združenie historických tancov GALTHILION, Bratislava

15.00 SOKOLIARI MAJSTRA VAGANA, Stará Ľubovňa

15.30 Rozprávka – bábkové divadlo MORGONROCK Bytča: O čertovi Kolofónovi

16.30 VÝKON ÚTRPNÉHO PRÁVA (poprava) Slovenská turnajová spoločnosť, Krupina

17.00 Združenie historických tancov GALTHILION, Bratislava

17.30 Skupina historického šermu JAGO, Sp. Nová Ves

 

VEČERNÝ PROGRAM

Javisko pri radnici: moderátor LUKÁŠ LATINÁK, 18.00 – 01.00 h

KRISTÍNA,

žrebovanie KOLESO ŠŤASTIA,

Party v 21. storočí,

ARZÉN,

Ohňostroj,

ČECHOMOR,

After Party DJ MAIREE

 

Nedeľa – 14. júla 2019

09.00 – 16.00 h FESTIVAL REMESIEL

ukážky remeselnej výroby v priestoroch areálu

10.00 h OMŠA ZA ÚČASTI SÚBOROV

Bazilika sv. Kríža

 

Malé javisko za radnicou:

10.00 – 11.00 Ľudové hudby

 

Javisko pri radnici (veľké):

11.00 YOUNAK

cirkus, divadlo, folklór – medzinárodné divadlo, účinkujú herci z Barcelony, Berlína, Talianska, Slovenska

13.00 TAK SME SA TU ZIŠLI

Záverečný galaprogram festivalu

účinkuje: FS Magura, Kežmarok, FS Vranovčan, Vranov nad Topľou

15.00 Korunovácia KRÁĽA remesla EĽRO 2019, UKONČENIE FESTIVALU – žrebovanie TOMBOLY

 

Javisko pri hrade:

10.00 – 15.00

O ROK DOVIDENIA

Záverečný program zahraničných súborov

Veselucha, Moskva, Rusko, Abraševič, Čačak, Srbsko, Agrinio folk dance group, Grécko, Citarový súbor z Hajduszoboszló, Maďarsko, Deti zo Skoroníc, Česko

14.00 Záverečný program súborov z Kežmarku

DFS Maguráčik, FS Magurák

Javisko na hradnom nádvorí:

10.00 Rozprávka: O smutnej princeznej, Slovenská turnajová spoločnosť, Krupina

11.00 Sokoliari MAJSTRA VAGANA, St. Ľubovňa

11.30 ALIMAH FUSION A DIVADLO ALCHÝMIE, Poprad – Slovanské bohyne

12.30 Skupina historického šermu JAGO, Sp. Nová Ves

13.00 GJOLL, Košice – severský folklór, nordická dobová hudba

13.30 Sokoliari MAJSTRA VAGANA, St. Ľubovňa

14.00 Dobová hudba LA SPERANZA

 

Sprievodné podujatia

Rozprávka KRÁĽ JE NAHÝ! 13. a 14. 7. 2019

v priestoroch Kežmarského hradu – vstupy každých 20 minút od 9.00 h

 

KRVAVÉ DEJINY XVII. – ALŽBETINA POZOSTALOSŤ od 10. 7. do 13. 7. 2019

historický príbeh v priestoroch Kežmarského hradu – vstupy každých 20 minút od 19.00 h

 

TVORIVÉ DIELNE ÚĽUV – počas prezentácie remesiel na Hviezdoslavovej ulici (za vstupnou bránou do areálu)

 

PODKÚVANIE KOŇA V KOVÁČSKEJ VYHNI PRED HRADOM

 

Historický parný vlak – 13. 7. 2019 na trase:

Svit 9.10 – Poprad 9.20

Poprad 9.30 – Kežmarok 9.55

Kežmarok 11.45 – Poprad 12.10

Poprad 13.50 – Kežmarok 14.15

Kežmarok 17.45 – Poprad 18.10

Poprad 18.15 – Svit 18.25

Cestovné: Svit – Kežmarok 3 € jednosmerne, Poprad – Kežmarok 2 € jednosmerne, deti od 6 do 15 rokov polovičné cestovné.

 

Vláčik Maguráčik – premáva 12. – 13. 7. 2019 každú hodinu: 7. 2019 od 12.00 do 18.00 h, 13. 7. 2019 od 09.00 do 18.00 h, 14. 7. 2019 od 09.00 do 12.00 h, cestovné 1,00 €/os.

 

ZÁŽITKOVÉ LETY

12 – 14. 7. 2019 od 10.00 do 19.00 h

Zážitkové lety lietadlom Antonov AN-2, cena 25 eur/os., let trvá približne 15 minút

Bližšie informácie: www.adrenalinovenebo.sk, +421 944 917 912

 

VÝSTAVY

* Výstava venovaná 750. výročiu udelenia mestských práv a cechu pivovarníkov a debnárov

Výstavná sieň BARÓNKA, Hlavné námestie 46

Výstava bude prístupná od 14. 7.

organizované skupiny (školy, zájazdy): 0,20 €/osoba,

Dospelí: 0,60 €, dôchodcovia a deti: 0,30 €,

* Ruskinovce – stratené mestečko

Meštiansky dom na Ul. Dr. Alexandra 11 Dospelí 1 €, deti, študenti, dôchodcovia 0,50 €

* Expozícia Meštianska bytová kultúra

Meštiansky dom, Hlavné námestie 55 Dospelí 2 €, deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP 1 €

* Expozícia automobilových veteránov

v severozápadnom trakte Kežmarského hradu Dospelí 2 €, deti, študenti, dôchodcovia 1 €

* Pocta

Galéria u anjela, Starý trh 53

Výstava potrvá do 10. 9. a je venovaná najlepším tradíciam slovenskej grafiky. Vstup voľný

*Externá výstava Party v 21.storočí s autormi výstavy v areáli festivalu, bezplatne

 

Remeselníci na chodúľoch, víly na chodúľoch, žonglér (aj s ohňom), vodník pri fontáne, artista s bublinami, fotostena s EĽRO a kežmarskou tematikou blízko pódia, detský kútik v priestoroch knižnice.

 

Vstupné a predpredaj

Areál festivalu remesiel počas 3 dní:

Dospelí 10 €, v predpredaji 8 € – najneskôr do 11. 7. 2019

Deti a mládež od 140 cm do 18 rokov a držitelia platnej ISIC karty 5 €

Deti do 140 cm, sprievod nad 62 rokov a ŤZP-S (aj 1 os. ako doprovod) vstup zadarmo

Vstupenka (identifikačný náramok) má neobmedzený vstup

Vstupné iba na nedeľu:

Dospelí 5 €

Deti a mládež od 140 cm výšky do 18 rokov, držiteľ platnej ISIC karty 3 €

Predpredaj vstupeniek

Zlavomat.sk

Kežmarská informačná agentúra, Hlavné námestie 64, 052 449 21 35

Kníhkupectvo ALTER EGO, Kežmarok, Hviezdoslavova 10, 052 452 40 21

MIK Poprad: Nám. sv. Egídia 43/86, 058 01 Poprad, 052 16 186

IK Levoča: Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča, 053 451 37 63

IK Spišská Nová Ves: Letná 49, 052 01 Spišská Nová Ves, 053 429 82 93

Kežmarský hrad:

Denná prehliadka s rozprávkou: dospelí 8 €, deti do 6 r. 5 €, žiaci a študenti 6 €

Nočná prehliadka Krvavé dejiny XVII, v predpredaji 10 €

Predpredaj vstupeniek v pokladni hradu. Vstupenky do areálu festivalu remesiel neplatia do objektov múzea

Drevený artikulárny kostol:

SYMFONICKÉ VARIÁCIE S LÚČNICOU

účinkujú: Spevácky zbor Lúčnica, Marianna Gelenekyová, soprán, Slovenskí symfonici ADRIAN KOKOŠ, dirigent

Vstupné: 12 €