Mesiac jún bol posledné tri roky vždy mesiacom kedy sa v Kežmarku otváralo letné kúpalisko. Tento rok to bude ale inak, pretože kúpalisko na ulici Biela voda sa určite neotvorí.

Opatrenia okolo pandémie koronavírusu boli síce dôležitou príčinou neotvorenia kúpaliska, no tou hlavnou je nedostatok finančných prostriedkov v mestskej kase. Zabezpečiť chod kúpaliska s plavčíkmi, bufetármi, administratívou či rozborom vody by sa snáď ešte stačila zabezpečiť, ale vykrytie finančnej straty za chod kúpaliska už určite nie.

Nie je tajomstvom, že zrekonštruované kúpalisko v Kežmarku je každý rok vo finančnej strate. Areál, v ktorom sú dva bazény s vodou obohatenou morskou soľou (detský bazén s hĺbkou vody 0,4 m a teplotou vody 350C, veľký bazén s hĺbkou vody 1,4 m a teplotou vody do 280C), bufet a detské ihrisko sa nikdy nedostal do zelených čísel. Pandémia koronavírusu, ktorá mala za následok skracovanie mestských rozpočtov, spôsobila veľké diery v mestskom rozpočte a preto môžeme počítať s tým, že mesto nepôjde do otvorenia kúpaliska. To by malo za následok zvýšenie červených čísel v už aj tak rozbitom rozpočte, preto je zrejmé, že Kežmarčania sa v roku 2020 v domácom bazéne neokúpu a za vodou budú opäť musieť cestovať mimo mesto.

I na tomto príklade je vidieť nedomyslenosť otcov myšlienky otvoriť v Kežmarku letné kúpalisko, ktoré môže byť maximálne otvorené, kvôli počasiu, dva mesiace. Od začiatku bolo potrebné uvažovať nad vybudovaním krytej plavárne s celoročnou prevádzkou, pretože takéto čiastočné riešenia akou je letné kúpalisko, nemajú veľký význam. To si iba niekto urobil čiarku za splnenie volebného sľubu, no úžitok pre občanov je, napríklad v roku 2020, nulový.

Komentáre (2)

 • anon
  Marcel

  Nehovorím že kryté kúpalisko by nebolo racionálnejšie riešenie a to vo všetkých smeroch ale ľudia chceli letné kúpalisko ako kedysi a to aj dostali. Presne si viem predstaviť keby sa postavila krytá plaváreň koľko negatívnych ohlasov by bolo že každý chcel letné kúpalisko a nie nejakú plaváreň a už dupľom by tam nikto nechodil.

  jún 24, 2020
 • anon
  humenik

  Dovolím si nesúhlasiť. Neviem na akom základe tvrdíte, že ľudia chceli letné kúpalisko. Ja som sa stretával skôr s názorom, že spoluobčania chceli v Kežmarku klasický 50 metrový bazén, ktorý by bol, kvôli počasiu, prevádzkovaný celoročne. Nemuselo to byť pritom na mieste bývalého kúpaliska. Ja zastávam názor, že zakrytý bazén sa nemusí negovať s letným kúpaliskom, pretože areál kúpaliska môže byť otvorený, ale jeho časť pod strechou. Dnes predsa poznáme aj všelijaké nové stavebné technológie, ktoré dokážu urobiť v lete letné kúpalisko a v zime mať zakrytý bazén. Ja viem, že v Kežmarku máme viacerých šikovných projektantov, ktorí by si určite úspešne poradili s témou skĺbenia areálu letného kúpaliska s krytým bazénom. Toto je môj pohľad na vec, lebo ak sa malo v Kežmarku vybudovať kúpalisko, tak by malo byť aj denne využívané. To by bolo moderné. Veď stačí si spočítať koľko dní bolo využívané terajšie kúpalisko od začiatku jeho prevádzkovania..., lebo pre rok 2020 to bude určite nula. Načo nám teda je takéto letné kúpalisko? Skôr mi to pripadá, že v jednom volebnom období urobíme letné kúpalisko a v druhom volebnom období urobíme z neho krytú plaváreň a každý z „našich ľudí“ bude spokojný, lebo za jednu stavbu dostane stavebná firma zaplatené dvakrát, či?

  jún 24, 2020