Ani pekné tri slnečné dni začiatkom týždňa (6. – 8. 11. 2017) či ďalšie pod mrakom nestačili na dokončenie alebo aspoň na skultúrnenie prechodu pre chodcov, na jednom z najfrekventovanejších prechodov pre chodcov, ktorým určite je v Kežmarku ten na sídlisku Juh, na križovatke Petržalskej a Lanškrounskej ulice.

Na ňom a v jeho okolí sa tesne pred krajskými voľbami rozhodlo mesto robiť stavebné úpravy a to osadením nových obrubníkov. Tým, ale úplne porušilo tamojší daný stav prechodov pre chodcov a dostali daný priestor do oveľa horšieho stavu. Tri konce chodníkov, ktoré sa rozbitím starých obrubníkov poškodili, sú dnes, už vyše týždňa, niekedy veľmi ťažkou prekážkou pre imobilných, kočíkujúcich či jednoducho prechádzajúcich obyvateľov sídliska Juh.

 

Pri rekonštrukcii tohto priestoru sa potvrdil zaujímavý stavebný kežmarský fenomén. Pri obidvoch prechodoch, či už smerom k Tescu alebo smerom na Lanškrounskú ulicu je urobený profil prechodu cez cestu takým spôsobom, že na jednej strane prechodu je chodník znížený približne na úroveň cesty, no na druhej strane chodníka ho čaká poriadny schod, teda vysoký obrubník! Je to úplne nepochopiteľné! Vidieť to najmä na chodníku smerujúcom na Lanškrounskú ulicu, pretože dovtedajší profil bol malý, no teraz je tam poriadne vysoký schod, ktorý najmä mamičky s kočíkom veľmi ťažko zvládajú a o imobilných občanoch ani nehovorím. Tí už teraz schádzajú z daného chodníka nie na jeho konci, ale oveľa skôr, čiže radšej idú po ceste ako po chodníku, lebo vedia, že na jeho konci ich čaká ťažká prekážka.

 

Neviem koho napadlo práve na tomto mieste meniť obrubníky, no ak išlo iba o ne, tak mohli to urobiť radšej bez zásahu do končiacich sa chodníkov. Veď ako to vyzerá, že konce chodníkov prejdú akousi zvláštnou rekonštrukciou, ale o meter ďalej začína úplne rozbitý chodník, ktorý nemal to šťastie, aby sa dostal do predvolebného hľadáčika vedenia mesta. Volebné body sa dajú zvyšovať určite aj iným spôsobom, teraz to vyzerá, že táto malá stavba akoby čakala na zázrak, pretože ani slnečné dni nevrátili robotníkov, aby rekonštrukciu dokončili. Teraz je to v stave: "Občan pomôž si ako vieš", pretože žiadne mestské médium o týchto veciach informácie neprináša.

 

O tom, že išlo iba o predvolebnú stavebnú aktivitu dokazuje i oprava blízkej poškodenej kanalizačnej šachty, ktorá na svoju opravu čakala už niekoľko rokov, no až týždeň pred krajskými voľbami sa dočkala svojej slávy a opravy.

 

 

Je to ale iba také látanie, pretože ak by išlo o koncepčnú stavebnú aktivitu v tejto časti mesta, už by bol dávno urobený a zasfaltovaný chodník na Petržalskej ulici, ktorý doslova kričí, aby sa už s ním niečo urobilo, pretože už sa na ňom nedá ani poriadne chodiť.

Ak by si niekto myslel, že prechody pre chodcov s polovičným profilom sú iba na sídlisku Juh, ten sa veľmi mýli. Máme ho aj v blízkosti sídliska Sever, na križovatke pri benzínovom čerpadle, kde je tiež z jednej strany znížený k ceste, no na druhej strane je iba klasický obrubník. Rovnako je to aj na ulici dr. Fischera, ak prechádzate od školy smerom k poliklinike, čiže priamo v centre mesta.

 

Samostatnou kapitolou sú prechody, kde sa síce urobili nové chodníky, ale kde sú prechody buď bez zníženia chodníka alebo sa zníženie chodníkov urobilo úplne mimo normálneho prechodu, kadiaľ chodia chodci. Ukážkovým príkladom je to na ulici Mučeníkov pri škole, kde sto percent chodcov porušuje dopravné predpisy, prechádza k pošte od školy k pošte po nevyznačenom prechode, pretože prechod pre chodcov sa dal úplne mimo prechodového koridoru. Zníženie chodníka na prechod pre chodcov ale napríklad úplne absentuje na križovatke ulice gen. Štefánika a ul. Krvavé pole.

Pritom všetko sú to miesta a chodníky, ktoré sa robili v tomto volebnom období, ale nikto si tieto veci asi nevšíma, resp. na ne neupozorňuje, aby sa občanom Kežmarku po chodníkoch a prechodoch cez cestu ľahšie chodilo. Odporúčam pritom jednoduchý návod ako vychytať všetky muchy v dopravnej situácii pre peších v meste. Každý, najmä čelný predstaviteľ mesta, nech si pešo prejde od svojho domu k radnici. Každý z nich uvidí mesto úplne z iného pohľadu. Sami sa presvedčia na koľko zlepšení v dopravnej situácii prídu.

 

Nádejal som sa, že predvolebný čas pred krajskými voľbami pohnú výraznejšie s niektorými vecami v Kežmarku, no ako vidím, veci sa síce začali, ale kdesi bola úplne katastrofálna koordinácia akoby išlo iba o to, že „robíme“... Ale prečo máme my, občania Kežmarku, teraz čakať týždeň, či dva na dokončenie jedného jednoduchého prechodu pre chodcov? Už to malo byť dávno urobené, aby si občan ani nevšimol, že sa tam čosi robilo. A to ešte nehovorím, že budeme zas niekedy čakať, kedy sa začnú robiť aj druhé profily chodníkov pri prechodoch pre chodcov, pretože takto urobené prechody pre chodcov v polovičnom profile predsa ostať nemôžu, či?