Bol som sa pozrieť na nové priestory expozície Izby remeselných tradícií. Expozícia je to pekná, no mal som možnosť vidieť aj veci, ktoré mi ukázali, že táto časť budovy mestskej knižnice bola asi stavbármi pri rekonštrukcii trochu „zabudnutá“.

Podrobnejším okom je totiž vidieť viacero stavbárskych nedostatkov. Hlavným problémom je vstupný presklenený priestor.

Tu je vidieť, že jednotlivé sklenené tabule, ktoré tvoria strechu daného priestoru nie sú vôbec ukotvené! Niektoré sú samospádom posunuté a hrozí, že časom môžu spadnúť rovno na kachličkovú dlažbu, či už z prednej časti, čo by bol ten horší prípad, lebo tam je hlavný vchod do expozície, alebo zo zadnej strany, kde je situácia s posunutými sklenenými tabuľami rovnaká, ak nie horšia! Za dažďa tak cez voľné miesta prší až do vstupného preskleneného priestoru, kde sa vytvárajú mláky, ktoré nemáte šancu vysušiť ani odstrániť. Prečo?

Daný priestor totiž vôbec nie je vyspádovaný smerom von! Naopak, vonkajšia podlaha je vyspádovaná smerom do vnútra! Za dažďa sa tak malými potôčikmi dostáva voda rovno pod zastrešený priestor. Aj preto o nejakom vykúrení daného priestoru alebo posedení si v ňom nemôže byť ani reč. Provizóriom môže byť minimálne umiestnenie nejakej strechy nad zle vyspádovanej časti podlahy, aby sa voda nedostávala do vnútra strešného priestoru. Dnes je totiž ešte ako tak teplo, ale prídu aj mrazy...

O fasáde pri vstupe do expozície by sa dalo taktiež čosi napísať, že ak chceme niekoho niekam presťahovať a je to náš objekt, tak mu dáme optimálne podmienky, keďže by malo ísť o prioritu mesta a tou je cestovný ruch. Fasáda je ale oproti dvom spomínaným nedostatkom už iba taká čerešnička a dôkaz, že niekotré veci nemá mesto dobre zmenežované. Problém považuje za vybavený, ale to vôbec tak nie je.

Preto je prekvapením, že do priestoru, ktorý si vyžaduje okamžitú opravu upevnenia sklenených tabulí a vyriešenie zle vyspádovanej časti podlahy, premiestnilo mesto zaujímavú expozíciu, ktorú denne navštevujú domáci či zahraniční návštevníci. Tu ale predsa ide o bezpečnosť návštevníkov a zároveň aj o propagáciu mesta!