Babičkina chyža v Kežmarku ponúka nielen nedávnu históriu, ale môžete tam nájsť i horúcu súčasnosť.

Kežmarská expozícia remeselníckych tradícií, ktorá je vystavená v centre mesta Kežmarok je už známa širokej verejnosti. Kniha návštev nám prezrádza, že do kežmarskej „chyži“ si našli cestu nielen domáci návštevníci, ale aj tí zahraniční, a to ako z blízkej Českej republiky, tak i napríklad z ďalekého Ománu. Expozícia sa návštevníkom páči, vecí sa môžu dotýkať, ohmatať si ich, ba niektoré si aj osobne vyskúšať (krosná) a odborný výklad sprievodkyne iba umocní pozitívny dojem návštevy síce nenápadnej, no určite zaujímavej historickej expozície v našom meste.

Nie je tajomstvom, že Babičkinu chyžu spravuje kežmarská Súkromná spojená škola. Tá v tejto expozícii ako pridanú hodnotu ponúka na obdiv i na predaj výrobky svojich žiakov. Ide predovšetkým o výrobky z textilu, či už ide o detské čiapky, ženské kabelky alebo kuchynské chňapky či obrusy. Všetko sú to krásne a zaujímavé výrobky, často i originálne a jedinečné, preto návšteva kežmarskej „chyži“ môže mať i trochu nevšednú príchuť, pretože z nej si môžete odniesť nielen pekný zážitok zo života dôb minulých, ale aj výrobok súčasných moderných trendov. Stačí ju iba navštíviť.

Babičkina chyža sa nachádza na prízemí zadného traktu v budove na Hlavnom námestí 64, kde sídli kežmarská knižnica. Otvorená je počas pracovných dní od 9.00 do 13.30 hod. Vstup do nej je zdarma a bude otvorená aj počas mestského podujatia Európske ľudové remeslo 2022.

Ak hľadáte históriu, ktorá sa snúbi so súčasnosťou, tak môžete ju v Kežmarku nájsť v kežmarskej „chyži“.