Pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského sa v dňoch 8. – 9. júna 2023 uskutoční v Kežmarku už 9. ročník Festivalu študentského remesla. Hlavným organizátorom podujatia je Súkromná spojená škola, Biela voda, Kežmarok.

Kežmarok opäť ožije podujatím, v ktorom sa snúbi šikovnosť mladých remeselníkov s historickými remeslami. Študenti zo škôl celého Slovenska, odetí v dobových oblečeniach, si zmerajú svoju šikovnosť v šiestich súťažiach - kaderníckej, kuchárskej, vizážistickej, stolárskej, murárskej a krajčírskej.

Okrem súťažného programu sa návštevníci festivalu môžu tešiť na bohatý kultúrny i spoločenský program. Vo štvrtok to bude najmä benefičný koncert Simy Magušinovej, ktorý sa uskutoční v drevenom artikulárnom kostole. Výťažok z koncertu podporí tri detičky s ťažkým zdravotným stavom.

Dominantnými bodmi programu budú aj dva sprievody mestom Kežmarok. Prvý bude lampiónový vo štvrtok večer, ktorý je venovaný rozprávkovým a strašidelným maskám. Ten druhý v piatok dopoludnia, a bude patriť mladým remeselníkom.

Organizátori festivalu nezabudli ani na deti či duchovný rozmer podujatia. I preto počas festivalu nechýba bohatý sprievodný program. Je zameraný jednak pre deti, ktoré si prídu na svoje počas pestrých detských súťaží a hier, tak aj pre dospelých, ktorí si môžu vychutnať bohatý kultúrny program i kreatívne aktivity v areáli Kežmarského hradu.

Duchovný rozmer podujatia prinesie ekumenická pobožnosť, ktorá sa uskutoční v piatok dopoludnia v Mariánskom kostole, ktorý leží neďaleko Kežmarského hradu. Pobožnosť bude venovaná mládeži a vysluhovať ju budú čelní predstavitelia troch kežmarských farností.

Festival študentského remesla ukončí v piatok popoludní koncertom so svojimi hosťami slovenská speváčka Celeste Buckingham, ktorá sa stala už tradičnou ambasádorkou a tvárou festivalu.

„Dávajte a dajú Vám. Odovzdávajme skúsenosti a vedomosti svojim deťom tak, aby ich odovzdávali ďalším generáciám,“ to je motto riaditeľky Festivalu študentského remesla Anny Jurgovianovej, ktoré presne vystihuje ducha tohto najväčšieho študentského remeselníckeho festivalu na Slovensku.

Celý program Festivalu študentského remesla je zameraný na búranie predsudkov medzi minoritou a majoritou, na spoluprácu a výmenu skúseností medzi staršími a mladšími remeselníkmi a v neposlednom rade i na zachovanie tradícií a kultúry pod Tatrami. Je to už celoslovenské podujatie s jasnou pečaťou kvality. V Kežmarku uvidíme pestrú paletu mladosti, krásy a remeselníckeho talentu. Bude sa na čo pozerať i obdivovať.

Na Festival študentského remesla srdečne pozývame!

Program Festivalu študentského remesla

Štvrtok 8. 6. 2023

18.00 Benefičný koncert. Vystúpi Sima Magušinová. Účasťou na koncerte a dobrovoľným príspevkom môžete podporiť detičky Stanku, Dávidka a Miška s ťažkým zdravotným stavom. Drevený artikulárny kostol.

20.00 Zábavný program pre deti. Basketball Magician – basketbalová show, Šašo Jašo, ZUŠ Antona Cígera, Kyseli Krastafci – veselá ohňová show, Batida – bubnová show. Parkovisko pri evanjelickom kostole.

20.30 Lampiónový sprievod mestom. Sprievod v  maskách venovaný rozprávkam, strašidlám a príšerkám s otvorením strašidelného domu pri Kežmarskom hrade. Od parkoviska pri evanjelickom kostole cez Hlavné námestie až na Kežmarský hrad.

22.00 Vertigo. Akrobaticko-tanečné vystúpenie skupiny Vertigo. Kežmarský hrad.

Piatok 9. 6. 2023

8.30 Historický sprievod mestom. Remeselníci, dobové kostýmy, konský záprah, historická atmosféra. Od parkoviska pri Bazilike sv. Kríža cez Hlavné námestie až na Kežmarský hrad.

9.30 Husiti pred bránami hradu. Vystúpenie skupiny historického šermu Berezun. Pred Kežmarským hradom.

10.00 Slávnostné otvorenie festivalu. Kežmarský hrad.

10.00 Hudobné vystúpenie ZUŠ A. Cígera. Hrajú sláčikový orchester a detský spevácky zbor. Kežmarský hrad.

10.15 Prezentácia remesiel a začatie súťaží. Súťaže študentov v remeselníckych zručnostiach. Areál Kežmarského hradu.

11.00 Ekumenická pobožnosť. Pobožnosť venovaná mládeži a festivalu študentského remesla. Vysluhovať budú farár a dekan rímskokatolíckej farnosti v Kežmarku František Trstenský, farár ECAV v Kežmarku Roman Porubän, duchovný správca gréckokatolíckej farnosti v Kežmarku Dominik Petrík. Mariánsky kostol.

12.00 Show robošov. Umelci k lopatám! Pred Kežmarským hradom.

13.00 Jazerné mažoretky. Vystúpenie mažoretiek z Košíc. Kežmarský hrad.

13.30 Terňi voďi. Vystúpenie študentov Súkromnej spojenej školy, Biela voda, Kežmarok. Kežmarský hrad.

14.00 Tanečné vystúpenie ZUŠ A. Cígera. Tanečné vystúpenie. Kežmarský hrad.

14.30 Vyhodnotenie súťaží študentov. Vyhodnotenie remeselných súťaží študentov škôl z celého Slovenska. Kežmarský hrad.

15.00 Tanečné vystúpenie ZUŠ A. Cígera. Tanečné vystúpenie. Kežmarský hrad.

16.00 Celeste Buckingham a hostia. Koncert Celeste Buckingham, Mateja Vávru a bubeníka Lukáša Vajdu. Kežmarský hrad.

18.00 Slávnostné ukončenie festivalu. Kežmarský hrad.