Slovensko sa každý rok na chvíľu mení na krajinu dobrých skutkov. Dňa 16. septembra každoročne štartuje Týždeň dobrovoľníctva, do ktorého sa počas 7 dní môže zapojiť každý. Po jeho skončení, 22. septembra, získavame už niekoľko rokov dôkaz, že Slováci sú solidárni, majú úprimnú chuť pomáhať a zaujímajú sa o svoje okolie. Dôkazy dobra tak môžeme vďaka Týždňu dobrovoľníctva vidieť na celom Slovensku.

Počas Týždňa dobrovoľníctva je možné vybrať si z množstva dobrovoľníckych aktivít, v rámci ktorých budú môcť jednotlivci alebo skupiny (kamaráti, firmy, školy) nezištne pomôcť organizáciám v jednotlivých krajoch Slovenska.

Pre verejnosť je vždy od 1. septembra zverejnený program aktivít a spustená možnosť prihlasovania sa na ne. Vždy si je z čoho vyberať. Väčšinou ide o jednoduché aktivity ako je napríklad úprava prostredia, zariadenia, buď exteriéru alebo interiéru, ďalej maľovanie, kosenie či hrabanie. Neraz ide aj o prácu s klientmi organizácií – rôzne tvorivé dielne, aktivity, vychádzky a stretnutia s klientmi. Treba to chápať ako takú ochutnávku dobrovoľníctva – aké to je ísť si „zadobrovoľničiť.

Týždeň dobrovoľníctva organizujú naprieč Slovenskom jednotlivé krajské dobrovoľnícke centrá: Bratislavské dobrovoľnícke centrum, Centrum dobrovoľníctva Banská Bystrica, Nitrianske centrum dobrovoľníctva, Prešovské dobrovoľnícke centrum, Trenčianske dobrovoľnícke centrum a Žilinské dobrovoľnícke centrum. Je určený všetkým, ktorí by radi venovali svoj čas pomoci iným. Počas Týždňa dobrovoľníctva sa dobrovoľníci zoznámia s novými ľuďmi a zostane v nich dobrý pocit z toho, že pomohli tým, ktorí to potrebujú.

Aj v meste Kežmarok sa uskutočnili aktivity počas tohto Týždňa dobrovoľníctva. Napríklad žiaci Súkromnej spojenej školy, Biela voda v Kežmarku, ktorá má aj niekoľko elokovaných pracovísk v dvoch okresoch sa aktívne zapojili najmä do skrášlenia exteriérových školských priestorov, ale aj pri skrášľovaní obecných priestranstiev.

V septembri 2021 sa do Týždňa dobrovoľníctva zapojilo 2280 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, odpracovali 6555 pracovných hodín a bolo zrealizovaných až 507 aktivít.

Okrem samotnej atmosféra a pocitov počas Týždňa dobrovoľníctva, ktoré sa ťažko vyjadrujú v číslach – sú to aj rôzne prejavy vďaky obyčajných ľudí. Napríklad nadšenie detí na vynovenom ihrisku, vďaka tých, ku ktorým sa dostala potravinová pomoc, posilnená bezpečnosť tých, ktorí sú aktuálne v ťažkej životnej situácii, spokojnosť klientov skrášlených sociálnych zariadení, úľava inštitúcii odbremenených od administratívy, odhodlanie vychádzajúce z príchodu nových posíl a množstvo ďalších výsledkov, ktoré pomôžu organizáciám ďalej plniť svoje poslania.

Týždeň dobrovoľníctva je maličkým krokom k zmene. 

Ďakujeme všetkým, ktorí mali odvahu urobiť niečo užitočné a pekné pre svoje okolie!

 

Zdroj: Týždeň dobrovoľníctva

Foto: ssos-kezmarok.sk