Kežmarský vyšetrovateľ vzniesol v stredu 25. januára 2023 obvinenie 34 ročnému Popradčanovi pre zločin vydierania, zločin porušovania domovej slobody, prečin krádeže a prečin neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku a 15 ročnému chlapcovi z Ukrajiny, t.č. žijúcemu v Poprade pre prečin porušovania domovej slobody, prečin neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku a prečin krádeže.

Obvinená dvojica mala počas noci z 18. 1. 2023 na 19. 1. 2023 odcudziť v jednom z rodinných domov v obci Žakovce, okres Kežmarok, mobilný telefón a kreditnú kartu, obe veci patriace majiteľovi domu. Kreditnou kartou následne uskutočnili tri úspešné platby na hazardnom portáli v sume takmer 2000 €. Ďalších 26 platieb bolo neúspešných.

O dva dni neskôr telefonicky kontaktoval starší z obvinených okradnutého muža s tým, že má nejaké fotky a videá, ktoré ho budú kompromitovať. V ten istý deň sa osobne stretli a pod hrozbou zverejnenia intímnych fotiek z ukradnutého mobilného telefónu žiadal od poškodeného 5000 Eur. Zo strachu a obavy o svoj život a ovplyvnenia jeho rodinného života a verejnej mienky mu poškodený peniaze ešte v ten istý deň dal. Nasledujúci deň (22. 1. 2023) sa mladší z obvinených v spolupráci s druhým obvineným v popoludňajších hodinách vlámal do domu poškodeného muža v obci Žakovce a odcudzil mu odtiaľ 12 000 €.

 

Kežmarskí policajti v nasledujúcich dňoch na základe zabezpečených dôkazov zadržali obidvoch podozrivých a následne im aj vzniesli obvinenie z vyššie uvedených trestných činov. Na staršieho z obvinených vyšetrovateľ zároveň spracoval podnet na jeho väzobné stíhanie. Sudca sa s predloženým návrhom na väzbu stotožnil a dnes (27. 1. 2023) ho vzal do väzby. Mladší z obvinených je stíhaný na slobode. 

 

Zdroj: krpz