Užite si počas leta aktívne prežitý čas v destinácii Severovýchod Slovenska.

Ako radi trávite dovolenkový čas? Aktívne alebo skôr pohodovo a pokojne? Prešovský kraj je jednou z mála destinácií, ktoré ponúkajú relax pre všetky typy dovolenkárov. Ak bažíte za dobrodružstvom a zážitkami, môžete sa zapojiť do kampane Dovolenka na bajku po Prešovskom kraji.

Nezáleží na tom, či ste skúsený alebo rekreačný jazdec. Na výber máte z 18 cyklotrás a ak prejdete aspoň 7, automaticky získate hodnotný balíček Dovolenkára na bajku. Stačí, ak sa registrujete na stránke www.cyklo.psk.sk a vyzdvihnete si súťažný odznak na jednom z výdajných miest, ktorý vás bude sprevádzať počas celého leta a navyše vám aj ostane na pamiatku.

video – www.youtube.com/embed/VGTakQGpX3o

Mengusovská dolina zo sedla bicykla

Medzi najviac navštevované lokality Mengusovskej doliny patria plesá. Jedným z nich je Popradské pleso, ktoré je štvrtým najväčším na Slovensku. Bicyklom sa k nemu dostanete zo Štrbského Plesa po cyklochodníku, ktorý je s miernym prevýšením 200 m vhodný pre rodiny s deťmi. V blízkosti Popradského plesa sa nachádza symbolický cintorín, ktorý je spomienkou na obete Vysokých Tatier. Charakterizuje ho motto: „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu.“ Cyklovýlet k Popradskému plesu si môžete okoreniť výstupom na vrch Ostrva, z ktorého vidieť Mengusovskú dolinu v plnej kráse.

Netradičná prírodná pamiatka Údolské skalky

Údolské skalky sú známe ako nálezisko vyhynutých živočíchov – amonitov. Dostanete sa k nim po cyklochodníku od obce Plaveč. Cyklovýlet si môžete obohatiť o návštevu vzácneho minerálneho prameňa Sulinka. Stačí, ak sa napojíte na medzinárodnú cyklotrasu Eurovelo 11. Pre vaše zdravie bude mať tento výlet dvojitý účinok, keďže Sulinka je vysoko mineralizovaný prameň s obsahom minerálov, ktoré pomáhajú pri chudokrvnosti, žalúdočných a črevných problémoch a tiež pri liečení cukrovky a dny. Cyklovýlet k Údolským Skalkám a ku prameňu Sulinka je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Výhľady a rozhľady

V Prešovskom kraji sa nachádza približne tridsať vyhliadkových veží a rozhľadní. Mnohé z nich sú prístupné bicyklom po značkovaných cyklistických chodníkoch. Inak to nie je ani v prípade rozhľadne na Malkovskej hôrke, ktorá sa vypína nad metropolou Šariša. Rozhľadňa v lesoparku Cemjata pri Prešove dosahuje výšku necelých 20 m. Užiť si z nej môžete výhľad na Šarišský a Kapušiansky hrad, kopec Stráž, Čergovské pohorie a Slanské vrchy. Z prešovskej kalvárie, ktorá je označovaná za druhú najkrajšiu na Slovensku, sa k rozhľadni dostanete približne za pol hodiny.

Krypta v Poloninách

Turistov nielen zo všetkých kútov Slovenska, ale aj z celého sveta čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v Sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach. Pozostatky 1 025 ruských a rakúsko-uhorských vojakov boli uložené v krypte pod oltárnou časťou chrámu. Krypta je najväčším podchrámovým pohrebiskom na Slovensku. Hrob má rozmery 1,5 m × 4 m a hĺbku 7 m. Miestnosť je zdobená pravoslávnymi ikonami a informačnými tabuľami. Cyklovýlet ku krypte môžete začať v Snine, kde sa napojíte na modro značený Cyklochodník umenia smerom na Pčolinné. V Hostoviciach nezabudnite odbočiť na Osadné. Naspäť do Sniny môžete pokračovať cez Papín, Zubné a Pichne.

Národný park Poloniny disponuje mnohými cyklistickými možnosťami, ktoré pribúdajú aj vďaka projektu Poloniny trail. Jeho primárnym cieľom je zokruhovať cyklotrasu v oblasti Stakčín a Starina Ruské v celkovej dĺžke 23 km. Na to je však potrebné vybudovať nové úseky a zrekonštruovať už existujúce. Práve po obci Ruské je pomenovaný aj tamojší priesmyk Ruské Sedlo, ktorý rozdeľuje Slovensko a Poľsko. Nachádza sa v nadmorskej výške 801 m n. m. na hrebeni Bukovských vrchov medzi vrchmi Kruhliak a Rypy. Dostať sa sem môžete napríklad z obce Topoľa po žltej cyklotrase cez obec Ruské, odkiaľ vedie červená a zelená cyklotrasa. Poriadne sa však zapotíte, keďže na 20 km úseku zažijete prevýšenie vyše 600 m. Topoľa je navyše malebnou dedinkou v srdci Polonín, kde sa nachádza návštevníkom prístupný drevený chrám starý tri storočia. Oproti nemu sídli občianske združenie Košiar, kde si môžete vyskúšať zážitkový turizmus – mlátenie slamy, pečenie chleba či ochutnať pravé tatarčané pirohy.

video – www.youtube.com/embed/G6GK92BmzjE

Najväčší singletrailový rezort

V srdci Pieninského národného parku nájdu priaznivci MTB cyklistiky širokú sieť horských cyklochodníkov. Singletrails Lechnica disponujú celkovo 15 km trailov a preto sú považované za najväčší rezort svojho druhu na Slovensku. Pri jazdení budete navyše obdarení nádherným výhľadom na najnavštevovanejší vrch Pienin – Tri Koruny, Haligovské skaly či dokonca Belianske Tatry.

V Prešovskom kraji je však singletrailových rezortov viacero. Pestrú paletu trás ponúkajú aj Prešovské singletracky, na ktorých výstavbe sa podieľali miestni dobrovoľníci. V Bardejovských Kúpeľoch sú pre vás k dispozícii Liečivé singletracky s celkovou dĺžkou 10 km a pri Starej Ľubovni lesné singletraily Cyklostopy umiestnené pod Oslím vrchom.

 

Tipy na výlety pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. www.severovychod.sk

Foto: Tomáš Hájek