Medzinárodný filmový festival Febio Fest sa mal uskutočniť už v marci 2020, potom ho kvôli pandémii koronavírusu preložili na septembri 2020 a keď už sa zdalo, že niet vhodných termínov, organizátori našli voľné miesto a populárny festival sa uskutoční v dňoch 12. – 14. októbra 2020, aj v kežmarskom kine Iskra. Bude to už 27. ročník festivalu.

Ponuka filmov:

12. október 2020, 19.00 h: 

RAJ NA ZEMI (r. 2019, 78 min.) – film uvedie jeho protagonista – reportér Andrej Bán, ktorý je novinár a fotograf prinášajúci reportáže z krízových oblastí sveta. Dokument sleduje Andreja v mestách zničených vojnou alebo v utečeneckých táboroch, pričom skúma príčiny konfliktov, ako aj ťaživú situáciu ich obetí.

13. október 2020, 19.00 h: 

ĎALEKO OD REYKJAVÍKU (r. 2019, 92 min.) – dráma/komédia o mlčanlivej, avšak silnej a tvrdohlavej Inge. Hlavná hrdinka vlastní malé hospodárstvo v odľahlej dedinke na severe Islandu a pod vplyvom nečakaných udalostí príde v priebehu niekoľkých dní o väčšinu svojich životných istôt. Doposiaľ nenápadná žena zahnaná do kúta chamtivým farmárskym družstvom sa prekvapivo pustí do boja s využitím všetkých dostupných zbraní – ostrých príspevkov na FB či zásob hnoja…

14. október 2020, 16.30 h: 

ROCCA MENÍ SVET (r. 2019, 92 min.) – rodinný film o živote zábavnej 11-ročnej Roccy, ktorej otec je astronaut a dohliada na ňu z vesmíru. Dole na zemi však býva sama so svojou veveričkou. Spravodlivosť je u nej vždy na prvom mieste a preto sa v škole neváha postaviť voči triednej šikane. Skamaráti sa s bezdomovcom Casparom, ktorému chce pomôcť. Zároveň sa snaží získať srdce svojej babičky. Odzbrojujúco optimistická Rocca je dôkazom toho, že aj dieťa má moc zmeniť svet.

14. október 2020, 19.00 h: 

PRE SAMU (r. 2019, 95 min.) – dokumentárny film vznikol z denníkových záznamov novinárky Waad ako odkaz svojej dcére, ktorá sa narodila v troskách sýrského Aleppa. Každá sekunda v drastických kulisách vojny môže byť zároveň tá posledná. Film svojským spôsobom zachytáva prosbu, aby svet nikdy neodvracal pohľad pred utrpením. Je to zároveň emotívny príbeh o láske k dieťaťu a rodnému mestu, ktoré sa premenilo na peklo.

Vstupné 5 € – zľava 1 € z ceny pre držiteľov preukazu filmového klubu.