O tom, že kežmarská kultúra má stále dostatok osobností a pracuje na všetkých svojich úrovniach rovnako kvalitne, svedčí aj posledný jej úspech. Tentoraz to nie je ani z prostredia folklórneho, tanečného či výtvarného, ale z filmového.
Jeden zo zakladateľov kežmarského filmového klubu, Boris Švirloch, v Bratislave prevzal ocenenie, symbolický sklenený kotúč od sklárskeho výtvarníka Pala Macha, za prácu klubu, ktorý existuje v Kežmarku sedem rokov.
Za čo klub dostal ocenenie, čo všetko sa skrýva za prácou kežmarského filmového klubu a kto všetko stojí za jej úspechom, povedal exkluzívne pre Kežmarský informačný express Boris Švirloch.
Aké ocenenie ste si prevzali v Bratislave? Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) za najlepší filmový klub na Slovensku v roku 2016.
Kedy a kde to presne bolo? Vo štvrtok 2. marca večer počas otváracieho ceremoniálu 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest v kine Lumiére v Bratislave.
Čo sa konkrétne vyhodnocuje? V rámci výročnej ceny sa okrem najlepšieho filmového klubu vyhlasuje aj najlepší klubový film (za rok 2016 sa ním stal film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom, ktorý sme u nás s veľkým úspechom uviedli v predpremiére v Letnom kine na hradnom nádvorí) a ceny za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu (Albert Marenčin a Lubor Dohnal).
V prípade ceny pre najlepší klub hlasujú dramaturgovia všetkých filmových klubov na Slovensku a ich nomináciu ešte schvaľuje výkonný výbor ASFK.
Vieme koľko filmových klubov je na Slovensku? Na Slovensku je vyše 50 registrovaných filmových klubov.
Kto všetko stojí za týmto úspechom? Aj pri preberaní ceny som sa poďakoval všetkým, ktorí mi v Kežmarku pomáhajú viesť činnosť filmového klubu na takej úrovni, že sa to odzrkadlilo až na zisku tejto prestížnej ceny. Či je to vedúca kina Olinka Semanová, premietač a technik Edo Fertáľ, celý ďalší personál kina, ale aj Dano Dluhý, ktorý mi pomáha pri dramaturgii klubu a oslovovaní hostí, či Stano Griguš, ktorý vždy ochotne pomôže pri tvorbe plagátov, internetovej stránky atď. Ale za tento úspech ďakujeme najmä našim divákom, ktorí sú nám verní, dúfam, že spokojní s tým, čo im prinášame, a bez ktorých by to vôbec nemalo zmysel robiť.
Iba pre zaujímavosť: Filmový klub Iskra bol v roku 2016 v rámci hodnotenia návštevnosti zo všetkých klubov na 7. mieste, pričom pred nami boli už iba FK z omnoho väčších miest – Bratislava, Banská Bystrica, Poprad, Košice, Trenčín.
Ktorí ľudia sú vo vedení klubu a v akej funkcii? Nemáme žiadne vedenie, ani funkcie. Ani ja nie som žiadny predseda či riaditeľ, ale dramaturg filmového klubu.
Aká náročná bola cesta k takémuto oceneniu? Filmový klub Iskra vznikol 22. novembra 2010, odkedy sme našim divákom priniesli už niekoľko stovák kvalitných filmov svetovej i domácej produkcie. Okrem toho dávame dôraz aj na propagáciu domáceho filmu, za viac ako 6 rokov existencie kino Iskra v rámci premietaní filmového klubu navštívilo už vyše 30 „delegácií“ tvorcov slovenských či českých filmov. Hneď prvým bol symbolicky kežmarský rodák Juraj Herz v máji 2011, ktorý si v Kežmarku prevzal aj čestné občianstvo. Až s tromi filmami boli u nás režiséri Ladislav Kaboš a Jaro Vojtek, dvakrát napríklad Robert Kirchhoff, Miro Remo, Pavol Barabáš atď. Okrem toho už štvrtý raz tohto roku zorganizujeme regionálnu časť festivalu Febiofest, spolu s kinom pripravujeme každoročne čoraz viac obľúbené Letné kino na hradnom nádvorí, v rámci ktorého dávame príležitosť prezentovať svoje krátke snímky aj šikovným filmárom z nášho regiónu. Takže práce za celé fungovanie klubu bolo ozaj dosť, ale človek si to zas až tak neberie, keď ho to baví a napĺňa. Najmä ak vidí spokojných divákov odchádzajúcich z kina.
Je potrebné sa do súťaže aj prihlásiť alebo sú kluby sledované priebežne? Netreba sa prihlasovať, klubisti sa navzájom „sledujú“ počas celého roku.
Filmový klub Iskra vznikol v roku 2010. S akým cieľom? Priniesť do kežmarského kina aj inú než komerčnú kinematografiu, nenásilnou formou presvedčiť diváka, že kino nie je len o „vypnutí“ myslenia, zjedení plného vedra pukancov a nespútanej zábave, ale aj o pozornom sledovaní, uvažovaní, diskusii o tom, čo videli, s tými, ktorí film tvorili... Odvážne si dovolím povedať, že sa nám to vo veľkej miere i podarilo, ale je to nikdy nekončiaci proces.
Koľko členov má kežmarský filmový klub Iskra? Každoročne sa to mení podľa toho, koľko divákov si v pokladni kina kúpi členský preukaz. Minulý rok ich za celé obdobie fungovania klubu bolo najviac, cca 120.
Kto všetko sa môže stať členom kežmarského filmového klubu? Členom klubu sa môže stať každý, kto si v pokladni kina kúpi raz za rok preukaz člena v hodnote 5 eur, čím priamo podporí náš klub.
Čo vyplýva z členstva v klube? S preukazom FK platí zľava na vstupné vo všetkých filmových kluboch na Slovensku a v Česku (u nás s ním platíte za premietanie 2 €, bez neho 3,50 €), zľava na festivaly a podujatia v SR, ČR a v Poľsku. V bratislavskej predajni Klapka.sk diváci nakúpia so zľavou filmologickú literatúru, DVD, soundtracky, plagáty k vybraným slovenským i zahraničným filmom.
Aké ciele má klub v roku 2017? Ziskom ocenenia sa naša práca, samozrejme, nekončí, práve naopak. Je to pre nás veľký záväzok stále sa zlepšovať a prinášať divákom to najlepšie. Pravidelne každý pondelok v kine môžu u nás nájsť to najlepšie z kvalitnej kinematografie najmä zo širokej ponuky ASFK, ale aj iných distribútorov. Už v marci nás čaká u nás 4. ročník regionálnej časti MFFK Febiofest (20. – 23. 3.) so skvelými filmovými novinkami, na ktoré divákov srdečne pozývam. Pokračujeme aj s pozývaním tvorcov slovenských filmov. V stredu 29. marca k nám príde režisérka Anna Grusková uviesť svoj dokument o spisovateľke Irene Brežnej Profesionálna cudzinka, v apríli zasa režisérka Iveta Grófová predstaví svoj nový hraný film Piata loď, nakrútený podľa rovnomenného románu Moniky Kompaníkovej, ktorý zaznamenal úspech na festivale v Berlíne. V máji už po tretí raz do Kežmarku príde režisér Robert Kirchhoff s novým dokumentom Diera v hlave o rómskom holokauste, určite niečo zaujímavé zase vymyslíme na Letné kino na hradnom nádvorí atď. Dlhodobo sa plánovať veľmi nedá, pretože, najmä v súvislosti s návštevami, sme závislí od termínov celoslovenských premiér jednotlivých filmov, podľa ktorých potom operatívne oslovujeme tvorcov, o ktorých máme záujem.
Toto ocenenie je iba potvrdením, že v kežmarskej kultúre sa pracuje kvalitne, má výborné výsledky a je potom veľmi príjemné, že práca jej osobností neostane nepovšimnutá a vedia ju oceniť aj na celoštátnej úrovni.
Foto: Daniel Dluhý
- Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte
- prečítané 1988x