Už v stredu 13. októbra 2021 sa v Poprade začne najväčší a na Slovensku najstarší sviatok pre nadšencov horskej kinematografie, XXIX. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF). 

Počas piatich dní, do nedele 17. 10. 2021, diváci uvidia spolu 44 filmov zo 17 krajín sveta. O aké filmy pôjde, priblížila riaditeľka festivalu Mária Hámor slovami: „Vyberali sme spomedzi 95 prihlásených snímok a nás teší, že do súťaže sa prepracovalo aj osem slovenských titulov. Medzi nimi nebude chýbať ani najnovší filmový projekt dokumentaristu Pavla Barabáša s názvom Dhaulágirí je môj Everest.“

So Zoltánom Demjánom, ktorý je hlavným protagonistom tohto filmu i s jeho autorom Pavlom Barabášom, sa budú môcť diváci stretnúť v sobotu večer (16. 10.), keď bude mať tento film v Poprade premiéru. Ako uviedla riaditeľka MFHF, festivalový program ponúkne aj ďalších atraktívnych hostí. Na besedu s divákmi (v piatok 15. 10.) a uvedenie filmu o svojom najnovšom životnom dobrodružstve príde český himalájista Marek Mára Holeček. Ten patrí v súčasnosti k najúspešnejším horolezcom z Čiech, je tiež držiteľom prestížneho ocenenia Piolet d´Or. Druhá divácka beseda pripomenie (v sobotu 16. 10.) polstoročie od prvého výrazného úspechu vtedy ešte československých horolezcov v Himalájach. V roku 1971 sa im podarilo dosiahnuť vrchol obávanej Hory smrti, na Nanga Parbate stáli Michal Orolin a Ivan Fiala. Na udalosti spred päťdesiatich rokov si prídu zaspomínať účastníci tejto prelomovej expedície, Michal Orolin, Ľudovít Zahoranský, Ivan Urbanovič, Gejza Haak a Martin Mladoň.
Popradský festival sa v súčasnej epidemiologickej situácii odohrá aj naživo, aj online. „V troch sálach v Poprade a v kinách v Kežmarku a v Spišskej Novej Vsi budeme premietať iba pre obmedzený počet divákov v takýchto režimoch. Sála na MsÚ v Poprad bude iba pre zaočkovaných divákov, popradské kino Tatran a kino Iskra v Kežmarku budú v kategórii OTP, teda očkovaní, testovaní a tí, ktorí ochorenie covid-19 prekonali. Dom kultúry Poprad a kino Mier v Spišskej Novej Vsi, budú fungovať v základnom režime, teda pre všetkých divákov. Ostatní záujemcovia majú šancu zažiť MFHF sprostredkovane vďaka online prenosom,“ spresnila spôsob fungovania festivalového života v pandemickej dobe Mária Hámor.
Súčasťou festivalovej ponuky sú aj dve fotografické výstavy. Vo foyeri Mestského úradu výstava známeho slovenského fotografa Milana Kapustu „Krásy Tatier a Slovenského krasu“ a v priestoroch popradského nákupného centra Forum, kde je nainštalovaná výstava „Čaro slovenských vodopádov“, ktorej autorom je Vladimír Šifra.

Kvalitu a úroveň filmov bude hodnotiť trojčlenná medzinárodná porota, jej členmi sú: poľský himalájista a filmár Dariusz Załuski, český publicista, spisovateľ a snoubordista Boris Hlaváček a zo Slovenska Martin Kaňuch, redaktor edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu a šéfredaktor polročníka Kino-Ikon. Ich verdikt sa diváci dozvedia v nedeľu popoludní, kedy budú mať zároveň šancu vidieť niektoré z víťazných filmov.

(mfhf)

 

Tri bloky XXIX. Medzinárodného festivalu horských filmov Poprad počas troch dní opäť aj v kežmarskom kine Iskra (15. - 17. 10. 2021).

Viac info na www.mfhf.sk

 

Program v Kežmarku:

 

Piatok 15. október, 19.00 h
Projekcia súťažných filmov, blok 10,1

DHAULÁGIRÍ JE MÔJ EVEREST (SVK, 64 min, r. P. Barabáš)
Príbeh Zoltána Demjána, himalájistu, ktorý sa neraz pohyboval po tenkej čiare.

STÁLE V POHYBE (SI, 3 min, r. M. Legat)
Ani počas pandémie netreba podliehať osamelosti, pohyb je život!

VEĽKÝ MÍĽNIK (ESP, 13 min, r. I. López Fàbregas)
Unudená horolezcova manželka už odmieta nečinne čakať na mužove návraty z horských dobrodružstiev. Nájde si vlastné…

ALADAGLAR SKIEXPRESS (SVK, 28 min, r. R. Vrlák)
Prvé zlyžovanie vrchu Demirkazik v tureckom Aladaglare.

KWJET (CZE, 23 min, r. J. Šimánek)
V slackline sa dá dôjsť ďalej, než len po rekordy.

ŤAŽKÉ MIESTO (CAN, 34 min, r. Z. Hoffman, C. Dubois
Lezenie ako cesta vedúca von z pekla drogovej závislosti.

Online predaj vstupeniek: https://bit.ly/3mtMPYs

 

Sobota 16. október
Projekcia súťažných filmov, blok 11

KORENE (SUI, 47 min, r. E. Mérel)
Freeridové lyžovanie v kocke – od Dolomitov cez Fínsko až po švajčiarsky Verbier.

REEL ROCK 15: SPÄŤ KU KOREŇOM (USA, 34 min, r. P. Mortimer)
Cesta Lonnieho Kauka ku koreňom v Yosemitoch a k otcovým legendárnym cestám.

POCÍTIŤ BASE JUMP (ESP, 29 min, r. A. Collantes)
Extrémny svet base jumpingu a jeho bezprostredné emócie.

ŠVAJČIARSKA CESTA DO NEBA (FRA, 56 min, r. G. Broust)
Päť kultových švajčiarskych lezeckých ciest v podaní lezcov.

Online predaj vstupeniek: https://bit.ly/2ZYPUYO

 

Nedeľa 17. október
Projekcia ocenených filmov

Online predaj vstupeniek: https://bit.ly/3iIv3j7

 

Vstupné na každý blok 5 €.

Kino Iskra funguje v režime OTP, maximálna kapacita sály je 74 divákov.

 

Zdroje: mfhf, mskskezmarok