Jej domovom je Mexiko a Peru. Do Európy sa dostala po príchode Španielov do Ameriky. Na Slovensko sa dostala z Maďarska v polovici 18. storočia, no dnes je rozšírená po celom svete, pretože vďaka cudzoopelivosti je veľmi prispôsobivá. Ide o kukuricu.

Kukurica je surovina vo vyše 500 druhov výrobkov, od detskej výživy cez priemyselné využitie až po umenie v podobe napríklad bábik z kukuričného šúpolia. I preto ju majú v MARKO TATRY ju majú celoročne.

Kukurica posilňuje nervy, zlepšuje výkonnosť mozgu, posilňuje libido a potenciu, znižuje hladinu cholesterolu, je bezlepková, dodáva živiny pre krásnu pleť a zdravé vlasy, atď.

Na kukurici je najcennejší rekordne vysoký obsah nervového vitamínu tiamínu-B1. Pacienti s nervovými ochoreniami majú často v krvi veľmi málo tiamínu, ktorý je v metabolickom procese nevyhnutný na spracovanie sacharidov. Glukóza, základný sacharid v krvi, je jedinou výživou, ktorú mozgové a nervové bunky môžu prijímať. Bez prísunu glukózy sme už predpoludním unavení, roztržití, otrávení a podráždení.

Kukurica bráni vzniku cukrovky a je bezlepkovou potravinou.

Ako kukuricu nakupovať? Vyberajte si tie kukuričné klasy, ktoré majú zelené šupky a svetlo-farebné hodvábne "fúzy" (čnelky). Vyhýbajte sa tým, ktoré majú svetlé šupky s vysušenými fúzami.

Ako kukuricu skladovať? Kukuricu je lepšie skladovať v chladničke, aby vydržala dlhšie čerstvá, ale nesmie sa lúpať. Ak ste ju olúpali vložte ju do plastového vrecka a tak uložte do chladničky. Mrazená - blanšírovaná - kukurica vydrží 6 mesiacov až 1 rok.

Ako kukuricu spotrebovať? Kukuricu môžeme variť i grilovať a konzumovať s maslom a soľou, tú z konzervy či mrazenú môžeme používať do zeleninových šalátov, omáčok na cestovinu, na pizzu, do rizota, atď.

Kukuricou sa vždy veľmi zasýtime. Mali by sme ju mať vždy po ruke a preto Veľkoobchod ovocia a zeleniny MARKO TATRY ju má v ponuke po celý rok.

Kontakt: MARKO TATRY, s.r.o., Továrenská 1, Spišská Belá, info@markotatry.skwww.markotatry.sk, 0907 261 421.

 

Zdroje: Wikipédia, Zdravopedia

Foto: archív Marko Tatry