V dňoch 14. – 22. júna 2019 sa v košickej Steel Aréne uskutočnia Majstrovstvá sveta v hokejbale. Titul majstrov sveta budú na nich obhajovať slovenskí hokejbalisti, ktorí vyhrali tri svetové šampionáty za sebou.

To, či sa im podarí aj po štvrtýkrát sa dozvieme až 22. júna 2019. Každý športový fanúšik na Slovensku im to prajeme o to viac, keď nedávno podľahol zákernej chorobe tréner slovenskej hokejbalovej reprezentácie Dušan Danko, ktorý doviedol našich chlapcov na spomínané vrcholy v tomto športe.

Aj keď kežmarský hokejbal momentálne nezažíva svetlé obdobie, my, jeho fanúšikovia, budeme radi, keď sa v slovenskej reprezentácii objaví aspoň nejaké to meno z našej hokejbalovej liahne. No, napriek tomu, že kežmarský hokejbal je priam na hrane hokejbalového prežitia, má istotu, že bude mať na tohtoročnom svetovom šampionáte v Košiciach určite svoju priamu účasť.

Na Majstrovstvách sveta v hokejbale 2019 sa totiž predstavia dvaja rozhodcovia z Kežmarku – Dávid ŠimberaĽubomír Pavela.

Pre obidvoch našich rozhodcov je účasť na svetovom šampionáte určite jeden z vrcholov športového snaženia. Na šampionáte bude totiž pískať 19 rozhodcov (15 mužov, 4 ženy), z toho 5 zo Slovenska - Marek Kralovič (Bratislava), Roman Jančík (Skalica), Marián Valachovič (Skalica), Ľubomír Pavela (Kežmarok) a Dávid Šimbera (Kežmarok). Môžeme tak konštatovať, že kežmarská rozhodcovská škola výraznou mierou prispieva do kroniky hokejbalového športu už nielen na poli hráčskom, ale aj na tom rozhodcovskom.

Preto Kežmarský šport obidvoch našich zástupcov v pruhovanom drese oslovil, aby prezradili nielen ako svoju nomináciu na majstrovstvá sveta vnímajú, ale aj niečo zo zákulisia hokejbalových rozhodcov.

Gratulujeme k nominácii na MS v hokejbale. Ktoré to budú vaše majstrovstvá sveta v pruhovanom drese?

Šimbera: Ďakujem pekne. Celkovo to budú moje tretie majstrovstvá sveta (Bratislava 2014 - juniori, Pardubice 2017 - seniori a Košice 2019 - seniori).

Pavela: Ďakujem. Pískal som na dvoch majstrovstvách sveta juniorov. Toto budú moje prvé u mužov.

Budete pískať iba zápasy mužov, alebo aj zápasy žien?

Šimbera: Tak to vôbec netuším ešte. Všetko sa dozvieme na mieste v Košiciach (zápasy, ktoré budem rozhodovať, či už na ploche, ako náhradný rozhodca pre prípad zranenia kolegu alebo ako videorozhodca), ale je to možné.

Pavela: Myslím si, že len mužov, ale stať sa môže čokoľvek.

Kto vyberá rozhodcov na majstrovstvá?

Šimbera: Nominuje nás predseda rozhodcovskej komisie Slovenskej hokejbalovej únie (SHbÚ) v spolupráci s výkonným výborom SHbÚ a schváliť to musí ISBHF (Medzinárodná hokejbalová federácia)

Pavela: Každá federácia nominuje svojich rozhodcov, a z nich potom vyberajú členovia ISBHF.

Podľa akých kritérií?

Šimbera: Tak to je skôr otázka na ľudí, ktorý ma tam nominovali, ale myslím si, že výkony na ihriskách sú rozhodujúce.

Pavela: Konkrétne kritériá neviem, ale určite podľa skúseností, momentálnej výkonnosti, skúsenosti z medzinárodných akcií a hodnotení z minulých akcií

Čo myslíte, na čom je vám potrebné pred majstrovstvami v príprave zabrať?

Šimbera: Každý z nás ma nejakú slabinu, ani ja nie som výnimka. Jednoznačne “pohyb“, ale snažím sa to pomaličky ale isto odstrániť (smiech).

Pavela: Tak myslím si, že len sa treba dať do pohody, vypustiť všetko z hlavy a možno zopakovať anglické frázy.

Je slovenská extraliga dobrou prípravou na pískanie na majstrovstvá sveta?

Šimbera: Jednoznačne áno, veď v hokejbale  sme štvornásobní majstri sveta. Celkovo máme z MS, ak sa nemýlim 12 medailí a z toho trojnásobný majstri za sebou (1999, 2013, 2015 a 2017)  pričom gro reprezentácie tvoria práve hráči z našej extraligy. Takže neviem si momentálne predstaviť lepšiu prípravu, než pískať našu extraligu.

Pavela: Myslím si, že je jedna z najlepších, keďže naša liga patrí medzi najkvalitnejšie na svete

Pre každého rozhodcu je asi snom pískať finále majstrovstiev sveta. Slovenská reprezentácia je ale jej stálym účastníkom. Čo s tým? Brali by ste svoj vrchol aj vašu účasť v semifinále?

Šimbera: Tak to je jasné, že pokiaľ by Slovensko bolo vo finále , tak ani jeden z nás piatich si ten zápas nepískne, ale ruku na srdce, budú tam aj iní rozhodcovia a popravde veľmi kvalitných rozhodcov majú naši “federálni“ bratia Česi a tí budú horúcimi kandidátmi na tento zápas. Samozrejme pokiaľ sa s nimi nestretneme práve my vo finále. Pre mňa je úspech už to, že som tam a môžem si písknuť zápasy MS.

Pavela: Podobnú situáciu som zažil minulý rok v Přerove, a po zápase o 3. miesto na MS juniorov som fandil našim chlapcom.

Váš medailový tip, ktoré mužstvá budú mať na majstrovstvách zlato, striebro a bronz?

Šimbera: Podľa mňa sa rozhodne medzi Slovenskom, Českom a Kanadou, ale netreba odpisovať ani USA. A poradie? Netrúfam si povedať, je to veľmi vyrovnané a čo mám info, tak za Kanadu prídu aj hráči, ktorý okúsili NHL a AHL, takže nás čakajú zápasy svetovej extratriedy.

Pavela: Hokejbalová špička je nabitá, môže to dopadnúť akokoľvek.

Je na Slovensku dostatok kvalitných rozhodcov?

Šimbera: Určite áno a dokonca sú podľa mňa aj lepší než som ja sám. (Marek Kralovič, Roman Jančík, Marián Valachovič, Ľubomír Pavela, Mário Krist, Ľubomír Trpíš, Andrej Jakubec, Gabo Hatala a ďalší, veľmi dobre sa taktiež ukazujú Prešovčania Miro Sála a Peťo Hriško). Slovenská špička? Ťažko povedať, už len to, že pískame momentálne najlepšiu hokejbalovú ligu na svete hovorí za všetko.

Pavela: Myslím si, že na Slovensku kvalita určite je, a keďže sa zlepšuje aj práca s rozhodcami, určite to bude len napredovať.

Ktorému z mužstiev v extralige sa dobre píska?

Šimbera: Poviem to takto. Vyhrajú domáci, ste zlý pre hostí, vyhrajú hostia, ste zlý pre domácich a keď je remíza, je to cele zlé... Ja si nevyberám, kde ma nominujú tam idem, či je to Skalica, alebo Svidník. Každý tím ma svoje ihrisko, a to má svoje čaro (fanúšikov), ale momentálne má najlepších asi Považská Bystrica, takže asi tam.

Pavela: Nemám nejaké obľúbené mužstvo, každý zápas je iný a v každom treba odviesť maximum, aby boli všetci spokojní.

Existujú hráči alebo tréneri v hokejbalovej extralige, ktorí svojou pokorou voči odpískanému priestupku sú príkladom pre ostatných?

Šimbera: Určite áno, no nebudem ich tú menovať, aby to potom nezneužívali...

Pavela: Ale určite áno, nechcel by som to konkretizovať, ale nájdu sa, aj keď v tomto smere sa máme ešte čo učiť.

Ste Kežmarčanom. Stále trvá, že Kežmarku neradi pískate?

Šimbera: Popravde? Áno.  Poznám tu skoro všetkých (hráčov, funkcionárov, divákov, policajtov atď.) dokonca aj riaditeľka základnej školy, kde je ihrisko má niekedy učila. Nie je to dobré ani pre klub, hráčov a ani pre mňa, aj keď svoje „rozhodcovské“ základy som dostal práve tu v niekdajšej Kežmarskej hokejbalovej lige.

Pavela: Ja som nikdy nemal problém pískať zápasy Kežmarku ani iného mužstva, keď si oblečiem dres pískam pre mužstvo A a B a je jedno kto to je.

Čo myslíte, ako dlho vás budeme ešte vídavať na hokejbalových ihriskách? Stále je hokejbal číslo jedna alebo by ste si chceli vyskúšať zapískať si nejaký súťažný zápas aj v inom športe?

Šimbera: Sám neviem ako dlho, zatiaľ mi zdravie slúži, baví ma to, robím to s radosťou, je to moje druhé hoby spolu s rybárčením, takže pokiaľ sa bude dať, budem to kaziť na ihriskách (smiech). Bol som sa pozrieť aj na pár zápasov florbalovej ligi u nás v Kežmarku a celkom zaujímavý šport, tak možno florbal.

Pavela: Kým ma to bude baviť, tak určite dlho, popri tom sa venujem aj rozhodovaniu hokeja, ku ktorému som sa po návrate zo zahraničia vrátil po 5 rokoch a venujem sa obom.

Máte ešte nejaké nesplnené rozhodcovské sny?

Šimbera: Moje sny sa už splnili. Bol som prvým vychodoslovenským rozhodcom, čo si pískol MS v hokejbale, prvým slovenským rozhodcom, ktorý bol nominovaný na MS v hokejbale ako videorozhodca (štvrťfinále Česko - India na MS Pardubice 2017) takže ja už som bol v rozhodcovskom „nebi“ a doprial by som to každému z mojich kolegov zažiť aspoň raz. Je to zážitok do konca života.

Pavela: No, v hokejbale je už len možnosť, aby bol uznaný olympijským, a to by bolo potom už úplne maximum, ale to je ešte dlhá cesta.

 

To, čo sa pred rokmi, počas existencie Kežmarskej hokejbalovej ligy zasialo, to teraz naplno rozkvitlo. Kežmarský hokejbal bude mať tak na Majstrovstvách sveta v hokejbale 2019 až dvoch svojich rozhodcov, čo je veľký úspech v histórii tohto športu v našom meste i na Slovensku. Veď, ktoré mesto sa môže podobnou účasťou dvoch rozhodcov z jedného mesta na majstrovstvách sveta pochváliť?! I toto je dôkazom, že Kežmarok žne aj dnes zo svojej kvalitnej i kvantitatívnej hokejbalovej základne, a to nielen na poli hráčskom, ale i rozhodcovskom a určite, nebyť rozbitia, do určitého času trpezlivo budovanej štruktúry tohto športu v meste, mohol byť Kežmarok dnes aktívny aj v štruktúrach hokejbalových reprezentácií.

Športoví fanúšikovia a hokejbalová obec obidvom rozhodcom budeme na svetovom šampionáte držať palce, aby dobre reprezentovali nielen našu krajinu, ale aj naše mesto. Radi sa nielen na slovenskú hokejbalovú reprezentáciu, ale aj na obidvoch našich rozhodcoch prídeme do Košíc pozrieť.

Majstrovstvá sveta v hokejbale sú v dňoch 14. – 22. júna 2019 v košickej Steel Aréne!

 

Fotografie: archívy rozhodcov