Tak, už je to definitívne. V najbližšej hokejbalovej sezóne už kežmarský klub MŠK Kežmarok nenájdete.

Dňom 1. júla 2021 sa oficiálne začala nová hokejbalová sezóna. Začiatkom júla bolo na rokovaní športovo-technickej komisie Slovenskej hokejbalovej únie schválená zmena extraligovej licencie mužov, ktorá prešla z MŠK Kežmarok do Spišskej Belej. Následne začiatkom augusta už vyšiel aj súťažný kalendár zápasov Slovenskej hokejbalovej extraligy, v ktorom už MŠK Kežmarok nenájdete. To sú stručné fakty konca jedného úspešného športu v meste Kežmarok.

Hokejbalový klub MŠK Kežmarok prenechal svoju extraligovú licenciu mužstvu zo Spišskej Belej, pretože na rozdiel od Kežmarku tam majú hokejbalisti vytvorené všetky podmienky na rozvoj tohto športu. V susednom meste majú nielen zastrešené ihrisko, ale aj finančné krytie celého klubu, maximálnu podporu vedenia mesta, hokejbalové mládežnícke zázemie a už aj pretlak domácich hráčov v samotnom extraligovom mužstve.

Daný krok súčasného vedenia kežmarského hokejbalového mužstva je iba logickým vyústením problémov, s ktorými zápasí kežmarský hokejbal v poslednom období. Preto porovnávať hokejbalové podmienky v Spišskej Belej a v Kežmarku dnes ani nemôžeme, lebo sú neporovnateľné!

Po 13 sezónach tak končí nielen jeden zo zakladajúcich členov Mestského športového klubu Kežmarok, ale po 22 rokoch aj jeden z najúspešnejších kežmarských športov posledných dvoch desaťročí!

Ako je možné, že tak úspešný klub, akým bol hokejbalový MŠK Kežmarok, je dnes na dne? Veď ešte i dnes nemálo kežmarských hokejbalistov alebo tých, ktorí patrili do jadra klubu MŠK Kežmarok a neboli z Kežmarku behá po extraligových ihriskách, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Napriek tomu kežmarský hokejbal je na konci svojej cesty. Smutné.

Odpoveď na otázku ako sa toto mohlo stať je ale veľmi jednoduchá. Stačí si odpovedať na jednu otázku: Kde majú kežmarskí hokejbalisti domáci stánok? Sľuby o postavení nového ihriska, ktoré kežmarskí hokejbalisti posledných 6 rokov počúvali, sa rozplynuli do nenávratna a nikoho to netrápi. Ihrisko mohlo a malo byť už dávno postavené. Pred rokmi stačil prvý hokejbalový úspech na slovenskej úrovni na to, aby vedenie mesta postavilo hokejbalistom nové ihrisko a mestu sa to tisíkrát vrátilo v podobe pozitívnych úspechov mladých športovcov. Dnes na postavenie ešte vyspelejšieho stánku nestačia ani tituly majstrov sveta, ktorými sa môžu pýšiť hokejbalisti z Kežmarku! Kde to teda žijeme? Susedné mestá postupovali inak, nesľubovali, ale konali a iba využili nečinnosť hokejbalovej bašty akou Kežmarok bol. Vedenia susedných miest poskytli športuchtivým mladým športovcom primerané hokejbalové podmienky na rozvoj tohto športu, či už je to v Spišskej Belej alebo v Poprade.

Pýtam sa, ako sa chceme pozitívne športovo zviditeľniť, ak sami nepracujeme na tom, aby jeden úspešný šport v Kežmarku ostal? Čo sme pre to urobili? Niektorí snáď iba to, aby priložili to polienko pod nohy. Neviem si totiž vysvetliť, že tu máme niekoľkých hokejbalových majstrov sveta, no nikto si ich nevšíma a doma prakticky nemajú kde hrať! Zapamätajme si tieto chvíle beznádeje, lebo niekto tento stav dopustil svojimi planými sľubmi... Preto neverte všelijakým medovým motúzom, pretože nie reči, ale skutky robia správneho chlapa!

A čo nám po kežmarskom hokejbale vlastne ostalo? Niekoľko majstrov sveta, niekoľko desiatok titulov majstrov Slovenska či víťazov Slovenského pohára v mládežníckych kategóriách, nezabudnuteľné hokejbalové súboje, neraz i plný dom hokejbalových fanúšikov na zápasoch extraligy a veľkú preveľkú hokejbalovú obec. Príjemnou spomienkou bude snáď iba ten fakt, že hokejbalový MŠK Kežmarok bol jediným hokejbalovým klubom na Slovensku, ktorý mal pozitívnu bilanciu so slovenskou hokejbalovou reprezentáciou mužov (1 víťazstvo, 2 remízy), a to už nám nikto nezoberie!

Preto jedno veľké ĎAKUJEM si zaslúži každý kto čo i len malou troškou prispel k pozitívnemu obrazu tohto športu v Kežmarku. Boli to totiž prekrásne a nezabudnuteľné roky a je jedno či sa hralo v klietke alebo na hokejovom štadióne, či v mestskej lige alebo v extralige, všetko bolo TOP!

Takže stručne, z planých sľubov sa nenajeme, preto kežmarský hokejbal končí! To je posledná a konečná správa o súčasnom stave hokejbalu v meste Kežmarok. Bodka!

 

 

Foto: Kežmarský šport

- archívne zábery z účinkovania hokejbalového mužstva MŠK Kežmarok - z víťazstva nad reprezentáciou Slovenska (fotografia hore) a z extraligových súbojov (2 fotografie),

- hokejbalová hala v Spišskej Belej (exteriér a interiér haly)