Už to trvá pár dní čo majú fanúšikovia slovenského hokeja sviatok. V dňoch 7. – 8. júna sa v Montreale uskutočnil draft do NHL a ešte sa nestalo, aby do tejto najlepšej hokejovej súťaži sveta boli draftovaní z prvých dvoch miest dvaja slovenskí hokejisti (Slafkovský, Nemec). Ešte sa nestalo ani to, aby v prvom kole boli draftovaní až traja slovenskí hokejisti (Slafkovský, Nemec, Mešár) a ešte sa nestalo ani to, že do najslávnejšieho klubu na svete, Montrealu Canadiens, boli draftovaní dvaja slovenskí hokejisti (Slafkovský, Mešár), a to z prvých dvoch výberov!

Z týchto úspechov sa tešíme aj my v podtatranskom regióne, pretože do najlepšej hokejovej ligy na svete bol draftovaný aj 18-ročný hokejista zo Spišskej Belej Filip Mešár. Tento hokejový talent dostal príležitosť hrať v A mužstve vo svojom klube HK Poprad, kde si jeho hokejové prednosti všimol i reprezentačný tréner Slovenska Craig Ramsay, ktorý mu dal príležitosť hrať hokej i v mužskej reprezentácii Slovenska. Práve tieto skutočnosti výrazne pomohli mladému hokejovému talentu k tomu, že 7. júla 2022 bol ako 26. hráč vybraný vedením klubu Montrealu k tamojším Canadiens. Pozitívom tohto výberu bol fakt, že Filip bol vybraný ako druhý výber Montrealu, pričom prvý výber využil Montreal na to, aby z prvého miesta na drafte si vybral slovenského reprezentanta Juraja Slafkovského, s ktorým je Filip veľmi dobrý kamarát. Stal sa jednoducho zázrak!

Montreal Canadiens je najslávnejší hokejový klub na svete. Mužstvo má prezývku Habs. Klub bol založený v roku 1909 a je súčasťou tzv. Original Six, pôvodnej šestice klubov NHL. Svoje domáce zápasy hrá v Bell Centre. Generálnym riaditeľom klubu je Kent Hughes. Od januára 2022 je trénerom mužstva bývalý výborný hráč Martin St. Louis. Klubové farby sú modrá, biela a červená. Maskot klubu je Youppi!

Montreal Canadiens draftoval na domácom drafte až 11 hráčov. Juraj Slafkovský (Slovensko, krídlo), Filip Mešár (Slovensko, krídlo aj center), Owen Beck (Kanada, center), Lane Hutson (USA, obranca), Vinzenz Rohrer (Rakúsko, center), Adam Engstrom (Švédsko, obranca), Cédric Guindon (Kanada, krídlo), Jared Davidson (Kanada, center), Emmett Croteau (Kanada, brankár), Petteri Nurmi (Fínsko, obranca), Miguel Tourigny (Kanada, obranca).

Samozrejme, že najväčšiu pozornosť médií či fanúšikov svetového hokeja právom patrí jednotke draftu Jurajovi Slafkovskému, ale Kežmarský informačný express bude prinášať pravidelné informácie o tom ako sa darí za morom Filipovi Mešárovi. Budeme prinášať nielen informácie z klubu, ale aj o tom, čo sa píše a hovorí o Filipovi Mešárovi priamo v kanadských médiách. Informácie z hokejovej Kanady sa budú spracovávať a prekladať v kanadskom Vancouveri, ale Kežmarský informačný express má svojho človeka aj priamo v Montreale!

DRAFT

Faktom je, že výber dvoch Slovákov z prvých dvoch miest bol pre fanúšikov Montrealu šokom! I preto sa už v tamojších sociálnych sieťach začalo vtipne písať, že už sa klub premenoval na Bratislava Canadiens.

Ohľadom vzájomného priateľstva medzi Mešárom a Slafkovským a k ich samotnej hokejovej spolupráci uverejnil po drafte montrealský denník Journal de Montreal článok s názvom Bude ich spolupráca viditeľná aj na ľade? V ňom pripomína svojim čitateľom, že: „Slováci teraz snívajú svoj sen, lebo kamaráti z detstva sa dostali do jedného klubu v Kanade, no pre klub bude dôležité, aby ich priateľstvo sa podarilo preniesť aj na ľad.“

A aké boli prvé slová Filipa po drafte? “Je to pre mňa úžasné. Pre Slovensko je to trochu bláznivá noc. To sa mi veľmi páči. Bol to pre mňa šok, že v Montreale si ma draftoval Montreal! Bolo to veľmi špeciálne a veľmi ma teší byť tu spolu s mojim priateľom Jurajom. Je to výborné. Boli sme výborní priatelia od detstva a povzbudzovali sme jeden druhého rok za rokom a teraz sme tu. Je to výborná príležitosť, aby sme boli lepší hráči a možno sa dostaneme aj na najvyššiu úroveň.“

Novinárov počas draftu zaujímalo aj to, aby sám Filip zhodnotil svoju hru na ľade. Prečo si myslí, že bol draftovaní? „Som veľmi kreatívny hráč, mám dobrú zručnosť s pukom, dobré korčuľovanie, som rýchly hráč, ale potrebujem zlepšiť fyzičku a hru v obrannom pásme. Presilovky a kreatívne hry sú najlepšie časti mojej hry.“

VÝVOJOVÝ KEMP

Krátko po samotnom drafte sa v klube uskutočnil aj tzv. Vývojový kemp (10. – 13. 7. 2022), kde všetci mladí hráči, i tí čerstvo draftovaní, sa mali ukázať priamo pri hre a tréningu vedeniu klubu, trénerom ale i fanúšikom.

Už pred týmto kempom montrealský denník Journal de Montreal priblížil hokejovým fanúšikom Canadiens, ktorých hráčov si je potrebné hlavne všímať. Upozornili na sedmičku hráčov – troch Kanaďanov, dvoch Američanov a dvoch Slovákov (Juraj Slafkovský, Slovensko; Sean Farrell, USA; Joshua Roy, Kanada; Filip Mešár, Slovensko; Justin Barron, Kanada; Lane Hutson, USA; Arber Xhekaj, Kanada).

V Montreale nie je tajomstvom, že vedenie tamojšieho klubu pozorne sleduje aj hodnotenia svojich fanúšikov na hráčov. Je preto veľká výzva pre všetkých hráčov v klube, aby svojou hrou zaujali nielen trénerov, ale na svoju stranu si priklonili i srdcia fanúšikov. Môže to tiež trošku ovplyvniť vedenie klubu, lebo to určite bude sledovať, ktorí hráči zaujali fans a prečo.

Na Vývojovom kempe si už mohli tréneri priamo na ľade všimnúť ako sa dvaja Európania prispôsobili na užšie klzisko či na ostrejšiu kanadskú hru. Je pozitívne konštatovať, že v kempe sa výborne uviedol práve Filip Mešár. Ten ukázal nielen výbornú techniku a prácu s pukom, ale aj rýchlosť, tvrdosť v osobných súbojoch a lepšiu obrannú hru a odoberania pukov ako jeho kamarát Juraj! Sú to dôležité detaily, pretože si to všimlo nielen vedenie klubu, ale aj novinári a aj veľký počet fanúšikov Canadiens, ktorí sa prišli pozrieť na svoje budúce hviezdy klubu.

ZÁKULISIE KLUBU

Odborníci prirovnávajú Filipa k Teravainenovi z Karolíny či k Marnerovi z Toronta, ktorí sú vo svojich kluboch tvorcovia hry.

Kežmarský informačný express bol zvedavý aj na to ako hodnotia Filipa Mešára v zákulisí vedenia klubu. Na adresu Filipa sa otvorene vyjadril hlavne riaditeľ tamojšieho skautingu Nick Bobrov: „Filip Mešár je center aj krídlo. Vyrastal ako center, ale ako profík hral krídlo. Je veľmi rýchly, veľmi zručný, veľmi klzký, veľmi šikovný. V profi lige na Slovensku predvádzal skvelé výkony. Bol vo veľkom národnom tíme v polovici roka na Nemeckom pohári a bol pripravený na majstrovstvá sveta, ale v play-off si poranil rameno. To, že sú kamaráti so Slafkovským nemalo s draftom nič spoločné. Bol to iba spôsob akým dopadol draft. Videli sme Filipa totiž veľakrát. Je to jeden z tých chalanov, ktorí vedia korčuľovať, hrať hry a má naozaj dobrú hlavu. Je neoblomný. To, že sme nejako spojili  dvoch kamarátov z detstva v tom istom prvom kole, je tak trochu Božia prozreteľnosť, ale tento hráč je fakt na hru plne sústredený. Urobili sme na ňom veľa domácich úloh s Craigom Ramsaym a Tomášom Tatarom a ľuďmi, ktorí tohto chlapca poznajú. Je to zaujímavý hráč. Dúfajme, že bude môcť hrať centra, ale nie je to priorita a ani záruka. Uvidíme.“

Aj z toho je vidieť, že Filip bol dlho dostatočne mapovaný a sledovaný. Každý detail z ľadu i mimo neho sa spracovával. Aj to je návod pre budúcich hokejistov, aby si zvykli na to, že nikdy nevedia kto ich kde sleduje, čo sa môže vyplatiť i o pár rokov neskôr, či už pre alebo proti danému hráčovi.

Filip Mešár poskytol v Kanade počas draftového týždňa veľa rozhovorov pre kanadské médiá. Niekedy to boli vážne rozhovory, niekedy odľahčené, ale domáci fanúšikovia i vedenie klubu si všimli, že aj pred kamerami bolo vidieť, že Filip sa cíti v Montreale uvoľnene, pohodlne a berie svoj draft s pokorou.

Je známe, že Montreal má najvyspelejších fanúšikov. Podržia svojich hráčov aj v čase keď sa hráčovi nedarí ako by chcel. Musí ale odovzdávať na ľade všetko. Na zápasoch býva najlepšia atmosféra v NHL. Tam sa proste žije hokejom. Fanúšikovia poznajú hráčov aj na ulici, ale hráči si musia dávať pozor na to čo hovoria do médií, pretože všetko čo povedia je potom detailne rozoberané či v pozitívnom alebo negatívnom svetle!

BUDÚCNOSŤ

Okrem samotného draftu je ďalším obrovským úspechom aj fakt, že Filip Mešár už podpísal aj trojročný kontrakt! Ten podpísal v posledný deň pôsobenia v Kanade, tesne pred odletom na Slovensko (14. 7. 2022).

Základný plat je 855 tisíc USD za sezónu, ak bude hrať Filip v NHL a podľa počtu odohraných zápasov. Ak bude hrať v AHL tak plat bude mať 82,5 tisíc USD taktiež podľa počtu odohraných zápasov. Okrem toho dostane 95 tisíc USD za podpis. Z financií si musí hradiť ubytovanie, stravu, dopravu na štadión...

V kontrakte tak má konkrétne zadefinované sumy, či už bude hrať v NHL alebo v AHL. Dôležité ale je, že s Filipom v Montreale počítajú, keďže mu urobili zmluvu na tri roky! Všetko je tak už len v rukách Filipa ako túto životnú šancu využije.

Dnes je Filip už doma na Slovensku. Čaká ho niekoľkodňová letná príprava v Liptovskom Mikuláši, na ľade i mimo neho. Potom asi opäť naberie kurz Montreal, aby sa už pripravoval na novú sezónu, odteraz už vo svojom druhom domove. Good luck, Filip!

Canadiens hrá prvý súťažný zápas sezóny 2022/2023 12. októbra 2022 doma v Bell Center proti Torontu Maple Leafs. Čo myslíte, bude na domácej súpiske aj Filip Mešár?

 

Zdroje a foto: nhl.com/canadiens, Wikipédia, Peter Humeník, Pavol Humeník