Tri zápasy počas štyroch dní, aj to je údel hokejistov v najlepšej hokejovej súťaži na svete. O tom sa presvedčil aj mladý hokejista zo Spišskej Belej Filip Mešár, ktorého v tohtoročnom drafte si vybral najslávnejší klub na svete Montreal Canadiens z 26. miesta prvého kola draftu.

Filip si najskôr zahral na prestížnom klubovom turnaji. Všetkých 74 hráčov, ktorých má klub v širšom kádri bolo rozdelených do štyroch mužstiev a každý hráč tak mohol ukázať čo v ňom vie, pretože sa hralo systémom každý s každým. Zo zápasoch turnaja si vybral tréner hráčov na benefičný zápas, z ktorého vyzbierané financie išli na detskú nemocnicu. Potom si už tréner urobil svoje sito, aby do prvého prípravného zápasu proti New Jersey Devils nastúpilo už prvé mužstvo. Je potešiteľné, že v prvom zápase sezóny nechýbali obidvaja hráči zo Slovenska, Juraj Slafkovský ani Filip Mešár. Aj keď mužstvo prehralo 1:2 obidvaja ukázali svoje prednosti a tak boli nominovaní aj na druhý riadny prípravný zápas, ktorý sa hral v Toronte. Aj tento Canadiens prehral, a to 0:3, no jedným z najlepších hráčov bol práve Filip Mešár, ktorý ako jeden z mála uspokojil svojho trénera St. Louisa, ktorý ho preto poslal aj na pozápasový tlačový brífing.

Je vidieť, že každým zápasom sa Filip v Montreale udomácňuje, hokej mu chutí, čo ukázal práve v súboji proti Torontu. V zápase predviedol jednu z najkrajších akcií zápasu, keď sám prešiel cez dvoch protihráčov a sám aj zakončil, no brankár mu jeho strelu chytil. Túto akciu na pozápasovej tlačovke okomentoval aj tréner Canadiens St. Louis slovami: "Tu vidíte jeho talent čo má!"

Aj po tomto zápase je Filip Mešár stále v hre ostať v prvom mužstve, no stále je to na hrane či tam ostane alebo ho vedenie klubu pošle o stupienok nižšie do súťaže AHL.

A čo vieme nové o Filipovi Mešárovi po prílete do Kanady? Nováčikovský kemp mu vyšiel na výbornú, v ktorom skóroval dvakrát, raz v presilovke, raz v oslabení. Ukázal že má výborný prehľad v hre i svoju rýchlosť a šikovné ruky, nebál sa ísť ani do stretov a hitov a ako center vyhrával aj dôležité buly. Veľkým bonusom jeho hry je fakt, že môže hrať na krídle i ako center v strede.

Výborným vysvedčením je pre Filipa i výsledky zaujímavej ankety medzi fanúšikmi klubu, ktorí mali hlasovať, ktorí hráči ich herne zaujali v prípravnom kempe. Filip skončil na druhom mieste!

Vydaril sa mu aj vstup do A mužstva, kde dostal asi najväčšiu pochvalu od svojho spoluhráča Caufielda, ktorý pre médiá povedal, že hrá sa s Filipom veľmi dobre: „Je stále v pohybe, snaží sa s pukom vždy niečo urobiť, nehráva naslepo, radšej počká a prihrá na istotu, nebojí sa aj sám zakončiť a hrá celoplošný hokej“. Je teda jasné, že zanechal nielen u trénera dobrý dojem.

Aj keď Filip bol zvyknutý byť radšej mimo kamier či fotoaparátov médií, zdá sa že aj tu prichádza k zmene, pretože v súčasnosti je jedným z hráčov čo najčastejšie poskytujú rozhovory. A treba konštatovať, že táto vec mu ide výborne!

Čo sa týka situácie v zákulisí klubu. Do tímu sa vrátili dlhodobo zranení hráči Gallagher a Drouin a kúpil sa Monahan, ktorý má ale zdravotné problémy, preto tréner necháva Filipa hrať, aby si ho pripravil na pozíciu alternatívy namiesto spomínaných hráčov, ktorých neobchádzajú zranenia.

Zatiaľ to vyzerá pre Filipa Mešára veľmi dobre, aj keď v každom z rozhovorov nezabúda pripomenúť, že sa musí ešte veľa učiť a počíta s tým, že pôjde asi o súťaž nižšie do OHL alebo AHL, nech ale rozhodne klub. Zdá sa, že Filip je už v danom kanadskom prostredí zaklimatizovaný a to je veľmi dobre pre jeho hru.

Podľa nášho bývalého skauta a agenta NHL Petra Humeníka a jeho syna, ktorí mapujú hokejovú cestu Filipa v Canadiens, je zrejmé, že tréner Montrealu Martin St. Louis má možno väčšiu vieru v jeho schopnosti ako Filip sám. Tréner totiž naplno využíva Filipov celoplošný hokej a chuť sa učiť, pretože hral doteraz vo všetkých zápasoch, no skromnosť a pokora mladému slovenskému hokejistovi sú mu vlastné. Filip, držíme palce!

 

Rozhovor s Filipom Mešárom po zápase s New Jersey (1:2):

https://www.nhl.com/canadiens/video/postgame-vs-njd-mesar/t-277625432/c-12871806?fbclid=IwAR2plCQ3XZNKBmhev6kx7KjVP65BReHKSLyxplzGH0-WahxIgMg-gz2BQJw

 

Highlights zo zápas Toronto – Montreal (Filip Mešár č. 48). Jeho top akcia je v čase 4.51 – 5.00:

https://www.youtube.com/watch?v=3eqU1bFVY4Q

 

Rozhovor s Filipom Mešárom po zápase s Torontom (0:3):

https://www.nhl.com/canadiens/video/postgame--tor-mesar/t-277625432/c-12886559

 

 

Foto: nhl.com/canadiens