Hokejový fanúšik z Kežmarku sa ma pýtal, akú úroveň má liga, kde teraz hrá Filip Mešár (Kitchener Rangers, OHL). Po jeho šiestich bodoch v prvých dvoch zápasoch si kládol otázku, či je to liga tak slabá alebo on je taký dobrý…

Filip Mešár bol draftovaný v roku 2022 v prvom kole NHL draftu, takže podľa skautov je veľmi dobrý. Preto je potrebné ho porovnávať s tými, ktorí boli jeho súperi na drafte a porovnávať ligu s inými ligami, ktoré zásobujú NHL, najsilnejšiu hokejovú profesionálnu ligu sveta.

Filip sa na ľade prezentoval najskôr v kempe Montrealu Canadiens, kde bolo 74 hráčov, z ktorých sa vyformovala 23 členná súpiska, kde je spravidla 13-14 útočníkov, 6-7 obrancov a 3 brankári. V kempe sa predstavilo okolo 28 nováčikov.

Za Montreal odohral Filip 3 prípravné zápasy a jeden benefičný. Montreal všetky tri zápasy prehral so skóre 5:10, ale Mešár hrajúci prvého centra resp. prvé krídlo mal +2 body a žiadny inkasovaný gól, čiže keď bol na ľade, mikro zápasy jeho lajna neprehrávala.

V kempe sa z nováčikov predstavil v najlepšom svetle, spolu s centrum Beckom, ktorý bol draftovaný v druhom kole 2022. Obaja mali vyrovnaný kemp bez výkyvov a médiá, kouč i spoluhráči ich oboch len chválili. Filip sa vyjadril, že by rád pokračoval v Americkej lige v Lavale, ak nebude miesto v NHL tíme, čo mu bolo umožnené. Tam odohral 2 prípravné zápasy za Laval a mal 2 body za 1+1 a hral jeden regulárny zápas v AHL, kde mal dve strely a žiaden bod.

Z veľkého kempu sa však následne z Montrealu do Lavalu vrátilo viacero dobrých útočníkov ako bolo plánované (Montreal kúpil 3 hráčov) a ktorí mali kontrakty a už neboli v juniorskom veku. Preto, Mešár i Beck boli poslaní do OHL (Ontario Hockey League), kde Filip v prvých 2 zápasoch mal 6 bodov za 3+3 a Beck 12 bodov v 7 zápasoch.

 

Kde to vlastne Mešár hrá?

OHL spolu s WHL (Western Hockey League) a QJMHL (Quebec Junior Majeure Hockey League) spolu tvoria najsilnejšiu juniorskú ligu na svete Canadian Hockey League (CHL). CHL má momentálne 60 klubov v týchto 3 ligách, 22 vo WHL, 20 v OHL a 18 v QJMHL. Spolu v nej hrá 52 kanadských miest a 8 amerických z priľahlých štátov. Každý klub môže  mať na súpiske oficiálne 2 hráčov mimo Severnú Ameriku, ale ak hráč príde do Ameriky mladší a hra rok predtým za nejakú dorasteneckú či inú juniorskú ligu, tak sa do počtu 2, nepočíta. Preto v klube Kitchener Rangers okrem Filipa Mešára hrajú aj dvaja Česi.

OHL ligu tvorí 17 klubov z najväčšej kanadskej provincie Ontário (15 miliónov obyvateľov), 2 kluby z amerického štátu Michigan a 1 klub z Pensylvánie.

Hokejová kvalita ligy a krajiny sa tuto meria počtom draftovaných hráčov do NHL. V roku 2022 v drafte NHL bolo draftovaných 89 Kanaďanov, 48 Američanov, 27 Švédov, 23 Rusov, 14 Fínov atď. (6 Slovákov). Z toho zo samotnej OHL bolo draftovaných 35 hráčov. A teda viac ako zo Švédska a ďalších euro krajín. To signalizuje, že liga má u NHL skautov a klubov všeobecne vysoký kredit. Liga na juniorskej úrovni má štýl hokeja čo je najbližší hokeju NHL.

 

Rady od kapitána Canadiens boli užitočné

Kapitán Montrealu Canadiens, Suzuki, bol tiež draftovaný v 1. kole, ale do Vegas, no následne sa vrátil ešte na 2 roky do OHL. Potom prišiel do Montrealu a okamžite bol platný hráč do prvých dvoch produktívnych lajn a dnes je kapitán; jeden z najmladších v NHL. On radil Filipovi, skúsiť túto možnosť, že je asi lepšia ako AHL. Totiž, v juniorskej OHL hráš proti špičkovým kvalitným juniorom (rovesníkom), lebo v každom klube sú hráči draftovaní do NHL a každý si bojuje o svoj kontrakt a miesto v A tíme. Každý tak hrá proti rovesníkom, ktorí sú maximálne motivovaní...

V AHL by hral proti dospelým, ktorí neuspeli v NHL alebo nedokázali upútať kouča dostatočne a pendlujú medzi NHL a AHL a väčšina už ani to. Hráči sú tu menej motivovaní a keďže tu hrajú zväčša hráči do 3-4 lajny NHL, je tu menej talentov a viac “tough” (tvrdých) hráčov a hokejista skôr príde k zraneniu…

Filip má v kontrakte napísaný plat 950 000 $ US (s bonusom za podpis) a 82 500 $ US, ak bude hrať “minor” (nižšiu) ligu. Nie je špecifikované, že to musí byť AHL, čiže eventuálne hrať juniorskú ligu za taký balík nie je zlé, lebo v juniorských ligách nie je plat pre 17, 18, 19 ročných, tam dostávajú len vreckové týždenne a majú všetko inak zaistené (bývavalo to odstupňované podľa ročníka, okolo 100$ CAN týždenne). Výnimkou sú len 20 roční hráči, ktorí majú menší plat podľa dohody. Toto ale platí pre hráčov, ktorí nemajú podpísaný profi kontrakt v NHL, čiže Filip spadá pod svoju kolónku «minor» a mal by dostať tých 82 500 $ US a plus za podpis, čo je špecifikované v kontrakte.

 

Výborný vstup do OHL

V prvých dvoch zápasoch síce mal 6 bodov, ale hral proti klubom zo spodu tabuľky a nebol dosiaľ známy na ľade (bol len číslo z draftu) a tak síce naznačil, že je silne nadpriemerný hráč, ale jeho kvalita sa prejaví keď uspeje i proti silným klubom z okolia Toronta a lídrom ligy a hlavne keď jeho výkony nebudú kolísať.

Obdivujem ho, že mal taký super začiatok a super `first impression` (prvý dojem), keď jeho gól sa ukazoval i na veľkom športovom kanály RDS (francúzsky jazyk), a na web kanály Habs TV (Montreal),…i na rôznych menších youtube kanáloch… ale z hodnotením sezóny je ešte priskoro.

Suma sumarum - Liga OHL určite nie je slabá, keď mala toľko draftovaných do NHL, ale Filip naznačil, že ten jeho draft v prvom kole mu pravom patrí, že je nadpriemerný hokejový hráč!

Prajem mu veľa zdaru v Kitcheneri, ale hlavne aby mu to vyšlo a dostal sa do A tímu Canadiens, aby som ho čo najskôr videl hrať i tuto u nás vo Vancouvri proti Canucks!

 

Peter Humenik, Vancouver (bývalý hokejový skaut pre CHL a NHL agentúry)

 

 

Debut Filipa Mešára v OHL za Kitchener Rangers (1+3):

https://www.youtube.com/watch?v=MSwmo6khgbc

 

 

Foto: kitchenerrangers.com