Prvé informácie po tohtoročnom drafte sa objavujú aj okolo Filipa Mešára, ktorého draftoval pred rokom Montreal Canadiens v prvom kole z 26. miesta. Je známe, že sezónu 2022/2023 odohral útočník zo Spišskej Belej v najvyššej juniorskej lige Ontario Hockey League (OHL) v tíme Kitchener Rangers, kam ho poslali z Lavalu, kde sa zdržal iba minimum času. V tej ďalšej by sa už mal objaviť ako kmeňový hráč na farme Canadiens v mužstve Laval Rockets.

Bližšie informácie o Filipovi Mešárovi ponúka jeden z najväčším denníkov vo frankofónnej Kanade Le journal de Montréal, ktorý priniesol aj názory slovenského útočníka na budúcu sezónu.

"Keď ma Rocket v októbri poslal do Kitchener Rangers, hovoril som s manažérmi Canadiens a povedali mi, že budem hrať v Kitcheneri iba jednu sezónu," povedal na margo minulej sezóny Filip a pokračoval: „Tento rok ma chcú vidieť v Lavale. Môj agent mal rovnakú reč. Pred draftom som hral dve sezóny na Slovensku proti mužom, takže tie skúsenosti už mám. Prvý rok v Severnej Amerike som sa tu chcel adaptovať na hokej. Ľad je v Kanade menší. Naozaj dúfam, že tento rok budem hrať s Rocketom."

Priemerná sezóna

Filip Mešár vo svojej prvej sezóne v OHL zaznamenal 51 bodov (17 gólov, 34 asistencií) v 52 zápasoch v Kitcheneri.

A ako ohodnotil svoje výkony v Kitcheneri sám Filip? „Nebolo to zlé, ale nebola to skvelá sezóna,". Mal som vzostupy aj pády. Ale pozerám sa na pozitíva. Teraz už viem, čo môžem očakávať od zápasu v Severnej Amerike. Na začiatku roka som jazdil s Rangers vo veľmi dobrom tempe," pokračoval. Mal som dobrý turnaj aj na MS juniorov (2 góly, 4 asistencie v 5 zápasoch), ale na záver sezóny to bolo iné. Nehral som zlý hokej, ale premárnil som svoje šance. Neviem, čo bolo na mojej hre zlé, nikdy som nič také nezažil. Chcem sa z toho poučiť."

Mešár po návrate z Majstrovstiev sveta juniorov, kde Slovensko prehralo vo štvrťfinále proti Kanade vďaka magickému gólu Connora Bedarda, nazbieral 27 bodov (7 gólov, 20 asistencií) v 33 zápasoch a ukončil sezónu v Kitcheneri. V play off so štyrmi bodmi (1 gól, 3 asistencie) v 9 zápasoch už nenabral svoj rytmus.

V kontakte so Slafkovským

Mešár, dlhoročný priateľ Juraja Slafkovského, špička ročníka 2022, s ním udržiava kontakt počas celého roka. 

"Veľmi často sme spolu hovorili textovými správami alebo hovormi," povedal. Pýtal som sa ho na veľa otázok o zápase v Montreale a v NHL. Strávil som s ním čas aj počas posledných týždňov na Slovensku.“ Je tak zrejmé, že Filip má stály prehľad i informácie o prvom tíme Canadiens a to je dobré, lebo hráč z farmy by mal vedieť o všetkom čo sa deje o poschodie vyššie, aby bol okamžite pripravený na vstup do prvého tímu.

 

Peter a Pavol Humeník

Foto: Montreal Canadiens (Martin Chevalier)