Pre Nicka Suzukiho, kapitána tímu, je Filip veľmi presvedčivý a už hrá ako profesionál.

Čo sa týka kvality, prvý výber Montrealu Canadiens na poslednom NHL drafte bol Juraj Slafkovský, ktorého všetci nedočkavo čakali v kempe Canadiens. Bez toho, aby úplne sklamal, čcakalo sa od neho viac. To nie je pohľad len fanúšikov, médií ale i starších hráčov v súčasnom tíme.

To skôr jeho krajan, Filip Mešár, vybraný z 26. miesta v prvom kole v rovnakom drafte je momentálne obľúbený u tých, ktorí už pár sezón okupovali šatňu Habs. Prinajmenšom to bolo prvé meno, ktoré sa objavilo na perách Nicka Suzukiho a Josha Andersona (súčasných hráčov Canadiens), keď boli požiadaní, aby pomenovali nováčika, ktorého doteraz považovali za najvýraznejšieho.

„Mešára považujem za veľmi dobrého. Hrá ako profík. Ukázal veľa pekných kúskov, “ povedal kapitán Canadiens Nick Suzuki.

Vo svojich prvých dvoch vystúpeniach v modro-bielo-červenej uniforme sa číslo 48 nezapísalo do zápisu skóre, ale skutočne má veľmi dobré ruky a žiaril ofenzívnym nádychom. A to ako na krídle, tak aj v strede. 

„Niekoľko mladých vyniklo. Mešár má veľmi dobrý kemp. Bol veľmi dobrý na tréningoch ,“ poznamenal ďalší člen prvého tímu Josh Anderson a medzi rečou vymenoval aj Owena Becka a Juraja Slafkovského.

Je to debata na pokračovanie.

Martin St.Louis (hlavný tréner), zaznamenal tieto slová svojich dvoch hráčov z prvého tímu a priznal, že mali dobrý zrak. „Toto sú skúsení chlapci a uznávajú veci, ktoré zažili v rovnakom veku“, povedal hlavný tréner Canadiens. „Filip má kvality výberu z prvého kola draftu, takže sa nečudujem, že si to všimli.“

Keď sa vrátim k Slafkovskému, fyzičku na Ligu určite má. Napriek tomu sa až do samého konca kempu zrejme rozprúdia debaty o tom, či by mal sezónu začať v Montreale alebo v Lavale, v AHL. Debata, do ktorej sa Josh Anderson nechcel pustiť.

„Je ťažké zažiť prvý tréningový kemp. Ešte je veľmi skoro. Musíme mu dať ešte pár zápasov, aby mohol na svojej hre trochu popracovať,“ povedal, očividne nie celkom presvedčený veterán.

Profesionáli alebo juniori?

V prípade Mešára, pokiaľ nepríde k veľkému prekvapeniu, nebude pre neho v prvom mužstve zatiaľ  miesto.

Zatiaľ to vyzerá, že sa rozhodne medzi Lavalom v Americkej lige a Kitchenerom, klubom, ktorý vlastní práva v Ontárijskej juniorskej hokejovej lige (OHL).

Keďže posledné dve sezóny odohral v profesionálnych radoch v slovenskom Poprade, návrat medzi juniorov nie je pre 18-ročného útočníka asi najatraktívnejšia možnosť, ale...

 Príklad kapitána (Suzukiho)

Suzuki, ktorý sám strávil dve sezóny v Ontarijskej lige po tom, čo bol výberom v prvom kole Vegas Golden Knights, by neváhal odporučiť svojmu budúcemu tímovému kolegovi Filipovi to isté a teda ísť hrať do OHL.

Suzuki: „Viem, že chce hrať profi ligu, ale ísť do OHL nie je nič zlé. Možno tomu nerozumie veľmi presne, ale tam  bude hromadiť bodíky, bude použitý na rôzne situácie.  Na ľade bude mať 20 minút na zápas. Pre rozvoj hráča sú to ideálne podmienky.“

Počas týchto dvoch sezón skončil Nick Suzuki v OHL so ziskom 100 a 94 bodov.

Spomínam to preto, lebo ako kapitán tímu možno môže ovplyvniť Mešárovu voľbu.

Filip je stále v hre

V príprave ostáva Montrealu odohrať ešte 4 prípravné zápasy. V každom z nich sa môže rozhodnúť o konečnej súpiske prvého tímu.

Martin St.Louis dal už dole 23 hráčov z kempu. V rámci skupiny, ktorá sa bude hlásiť v Laval Rocket, si všimneme Jana Myšáka, Gianniho Fairbrothera a Joëla Teasdalea, Miguëla Tourignyho a Williama Trudeaua. V kempe prvého tímu Canadiens zostalo 45 hráčov.

Dnes, prvého októbra hrá Filip Mešár ďalší zápas a tak vedenie sa ešte nerozhodlo na sto percent kam ho umiestni. Po troch prehrách Canadiens v prípravných zápasoch, a po tlaku médií a fanúšikov, hlavný tréner sa určite bude snažiť, aby zápas vyhral. Je potešiteľné konštatovať, že dnes Filip bude hrať a ak mu náhodou čosi spadne do brány, tak možno to nebude ešte jeho posledný zápas a bolenie hlavy hlavného kouča bude pokračovať. A TO JE DOBRE.

Téma Slafkovský

Vedenie klubu vedia, že Filip má na Ligu, ale boja sa vážneho zranenia, keďže zatiaľ asi nemá celkom ideálnu váhu na túto súťaž i keď kvality tu rozhodne sú. Jedno miesto v otváracom zápase veľkej súťaže sa držalo pre Juraja Slafkovského, ale zatiaľ ich naplno nepresvedčil. On je v útoku veľmi dobrý a ukázal i v prípravných dueloch svoje kvality, ale nepadlo mu zatiaľ nič i keď mal šesť striel a tiež jeho gólové prihrávky spoluhráči nezužitkovali. Treba ale povedať, že nehral zatiaľ s najlepšími hráčmi klubu, ale zrejme dostane ešte šancu i s nimi. Problém u Juraja je obranná hra, v ktorej je žalostný a niekedy až bezradný, čo mám robiť..., a tam sa to vidí, to je problém, zatiaľ. Je isté, že Juraj to videl asi po zápasoch tiež keď si prehral svoje účinkovanie na ľade a bude musieť s tým čosi urobiť v spolupráci s trénermi A tímu i skautmi. Oni majú enormný záujem, aby v prvom zápase Ligy nastúpil a hral dobre. Ak nenastúpi na prvý duel a pôjde náhodou do Lavalu, tak média i fanúšikovia v Montreale budú veľmi drsní a nakopnú silne tému draft a Wright...

Ostrý začiatok sezóny sa blíži

Viacerí starší hráči tímu prišli po lete do mužstva po dlhodobých zraneniach a nie sú úplne fit, a tak preto Martin St.Louis skúša Filipa Mešára ďalej a dúfa, že ak nie Jurajovi, tak aspoň Filipovi čosi padne a možno bude alternatíva i na úvod sezóny. Zatiaľ, napriek rôznym názorom, Filip je stále v hre o prvý tím...

Ja osobne som mal v minulosti podobný prípad s Radoslavom Suchým, ktorého som poslal do juniorského kempu v Kanade. Rado bol výborný, nevedel ani anglicky ani francúzsky, ale kouč v ňom stále čosi videl a tak ho nechal v kempe a postavil i na posledný prípravný zápas, kde sa malo rozhodnúť. V ňom vsietil Rado dva góly a reči skončili a nastúpil do A tímu a dokonca do prvej obrannej dvojice... Potom mal následne peknú kariéru aj ako junior aj ako hráč v NHL, čiže ja vidím, že tunajší tréner asi tiež verí, že Filipovi niečo padne dnu a veci sa zmenia.

Po minulej sezóne, keď najslávnejší klub NHL bol posledný a po prvých troch prehratých prípravných dueloch je generálny manažér a tréner pod enormným tlakom médií a fanúšikov, ktorí sú najhokejovejší v NHL. Obaja tak určite postavia na prvý duel v súťažnom zápase NHL, ktorý odohrá Montreal proti Torontu, najlepších hráčov v tíme. Tak uvidíme koho...

 

Napísal: Peter Humenik, Canada

 

Zdroj a foto: https://www.journaldemontreal.com/2022/09/30/un-espoir-slovaque-du-canadien-qui-nest-pas-juraj-slafkovsky-attire-lil-des-veterans-de-lequipe

Foto: Filip Mešár