Snáď každé mesto na svete si prežilo ten nepríjemný deň, keď nejakú časť jeho katastra zachvátil nejaký požiar. S touto nepríjemnou skutočnosťou sa pomerne často stretávali i radní v meste Kežmarok a museli na nepríjemné chvíle okamžite reagovať, aby zachránili život či majetok svojich občanov.

Na pomerne časté požiare, veľké či lokálne reagovalo mesto Kežmarok vznikom Hasičského dobrovoľného spolku, ktorý vznikol v roku 1862. Na pôde mesta vznikol o 70 rokov neskôr (1932) Slovenský hasičský dobrovoľný spolok.

Z požiarov, ktoré v tomto roku „oslavujú“ okrúhle výročie, je potrebné spomenúť na ten zo 6. apríla 1767. Vtedy vznikol oheň, ktorý založil podpaľač. Zhorelo 30 domov. Dňa 13. júna v danom roku sa podpaľač po mučení priznal k vine a 16. júna 1767 mu najprv sťali hlavu a potom ho na hranici upálili. Druhým významným požiarom bol ten, ktorý bol 24. mája 1922. Vtedy zhorela radnica s vežou a 29 domov Lyceálnej (dnes Hviezdoslavovej) ulice.

Požiarov bolo v meste oveľa viac, veľkých i malých, no všetci občania mesta veria, že so všetkými si poradí v Kežmarku etablovaný okresný Hasičský a záchranný zbor, ktorý má svoje sídlo na Huncovskej ulici.

 

Zdroj: Nora Baráthová

Fotografia: protipoziarne.sk