V popradskom kine Tatran sa v nedeľu 28. januára 2018 uskutoční cestovateľský filmový festival Cestou necestou. Budú to štyri krátke cestovateľské filmy, v ktorých môžete spoznať filipínsky raj surférov, ľadové štíty Pyrenejí, precestovať krížom krážom Južnou Amerikou i spoznať neznáme Faerské ostrovy.

Festival sa začína o 15.00 hod. a potrvá do 20.00 hod. Vstupné je 6 € v predpredaji v kine Tatran, 7 € na mieste a 4 € na mieste po 17.15 hod.

Program filmov:

15:00 Dáša Devečková a Martin Chomo – Rok života na tichomorskom ostrove

Nádherná príroda, ostrovný život vysmiatych ľudí, raj surférov a domov tých najlepších tuniakov tzv „Bali spred 30 rokov“ - Flipínsky ostrov Siargao.

16:00 Ferko Mrázik – Andorra a hory inak

Premietanie o kopcoch a záchranároch v štáte s najvyššou priemernou nadmorskou výškou a najvyššie položeným hlavným mestom v Európe. Ľadovcové reliéfy, horské masívy a štíty Pyrenejí a na porovnanie pár Tatranských impresií. Zaujímavý pohľad na hory a horské dobrodružstvo.

Ferko Mrázik je rodený Tatranec. Aktívne sa venuje horolezectvu, skialpinizmu, lyžovaniu, behaniu, slackline, východným a indiánskym filozofiám, ochrane životného prostredia. Je podpredsedom Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru. Okrem záchranárskych
odborných spôsobilostí patrí k jeho záujmom lavínová problematika. Od roku 2010 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA. V roku 2006 spolupracoval na projekte ASSIST: Alpine Safety, Security and Informational Services and Technologies, bol konzultantom tvorby neurónových sietí pre systémy na podporu rozhodovania v oblasti určovania stability snehovej pokrývky.

17:00 - 17:15 prestávka

17:15 Vojtěch Wertich – Aviou Južnou Amerikou

Další a po všech stránkách nejnáročnější expedice Avie Amálky – letos v zimě jsme se spolu s dalšími devíti “magory” dobrovolně zavřeli do jednoho auta z roku 1974 a 4 měsíce brázdili Jižní Ameriku. Těžko nacpat 4 měsíce do hodinové přednášky, ale i tak se můžete těšit na dávku přístavní byrokracie, oleje, šmíru, naftové vůně, patagonské Carretery Austral nebo spálenin z vyprahlé Atacamy. Především se ale mrkneme na bolívijské výškové rekordy a nemoce nás i auta, jízdu po zaplaveném salaru či výstup na šestitisícový vulkán. A jak vyjde čas, protáhneme se dál skrze El Niñem postižené, zaplavené Peru, stále zelený Ekvádor nebo třeba překvapující Kolumbii.

18:45 - 19:00 prestávka

19:00 Patrik Paulínyi – Faerské ostrovy

Na Faerských ostrovoch sme strávili dokopy 12 dní, počas ktorých sme prešli 5 ostrovov. Panenská príroda, krásne dedinky, fotogenické miesta, o ktorých rád porozprávam. Množstvo fotiek, zážitkov a krátke (3-minútové) video.