Čitateľom v nej prináša metódy, tipy a motivácie, ako si dlhodobo udržať zdravý životný štýl. Súčasťou knihy sú aj príbehy o neľahkej ceste premeny kedysi obéznych ľudí.

Matúš Špirko sa venuje predovšetkým obéznym ľuďom a ľuďom s nadváhou. Považuje to za svoje životné poslanie, pretože práve u týchto ľudí vidí najväčšie pokroky po vizuálnej i psychickej stránke. Jeho prioritou je, aby ľudia nechudli extrémne rýchlo, ale efektívne a dlhodobo.

Výhovorky ho vždy prekvapia

Procesu chudnutia sa venuje aj vo svojej najnovšej knihe s názvom Už žiadne BLA BLA BLA o chudnutí, ktorú uviedol do života iba prednedávnom. Podľa jeho slov táto kniha je presný, jednoduchý a jasný manuál chudnutia, ktorý sa venuje trom hlavným oblastiam – strava, tréning, myslenie (motivácia). Súčasťou jeho tretieho knižného počinu sú aj otázky týkajúce sa správneho životného štýlu a tiež príbehy klientov, s ktorými dosiahol úspešnú premenu. „Oproti posledným knihám je táto kniha iná v tom, že v nej uvádzam aktuálne vedecké poznatky či moje metódy, ktoré používam v praxi a ktoré reálne fungujú, mám ich odskúšané na klientoch,“ priblížil Špirko a dodal: „Chudnutie je komplexný proces, nie je to iba o strave alebo o pohybe. Áno, potrebujeme pracovať so stravou, pohybom, ale aj so svojou hlavou – mať nejaké ciele a pracovať na nich, mať reálne plány, ktoré nás do toho cieľa dostanú.“

Názov knihy súvisí s výhovorkami, ktoré ľudia používajú, keď sa im nechce zmeniť častokrát nezdravý a život ohrozujúci štýl života. „Preto ten názov, lebo tie výhovorky sú rôzne a niekedy prekvapia aj mňa. Stále príde nejaká SMS-ka, prečo sa to dnes nedá.“ To, že vyhováranie sa nemá veľakrát opodstatnenie, dokazuje aj jeho najstarší zverenec, ktorý má 67 rokov. „Chudnúť sa dá predsa v každom veku,“ tvrdí tréner.

Žiadne radikálne zmeny v jedálničku

Matúš Špirko vo svojej knihe vyvracia mýty o tom, že chudnutie je o dennodennom cvičení, drastických diétach a automatickom zrieknutí sa potravín, ktoré človeku chutia. „Vzdať sa v stravovaní všetkého, čo má človek rád, nie je jediná cesta. Sú ľudia, ktorí chcú takúto metódu, ale dá sa to aj inak. Väčšina ľudí funguje na štandardnej slovenskej kuchyni a keď nechcete robiť radikálne zmeny, čo ani nemusíte, stačí napríklad znížiť porcie a pridať prirodzený pohyb. Napríklad nemusíte z jedálnička úplne vyradiť pečivo, ale stačí znížiť porcie. Z vyprážaných jedál môžete prejsť na prírodno pripravované jedlá. Nevnímajte chudnutie ako extrém, že prejdete na prísnu diétu, lebo v takomto procese nevydržíte dlhodobo,“ odporučil tréner.

V minulosti dobrovoľne pribral 25 kilogramov, aby sa priblížil zmýšľaniu a pocitom ľudí s obezitou a nadváhou. O procese priberania a chudnutia napísal dve knihy a natočil dokumentárny film. Ako sám tvrdí, počas tohto obdobia sa naučil veľa vecí. Priberal šesť a chudol osem mesiacov. Sám si prešiel bojmi a zlyhaniami, ktoré prežívajú obézni ľudia, preto ich vie patrične povzbudiť aj v novej knihe. „Je náročné, keď ste vo svojom komforte, z ktorého musíte vyjsť. Hlavne ten rozbeh je veľmi náročný, keďže si so sebou nesiete všetky zlozvyky a zrazu ste sa rozhodli pre zmenu. Stojí to veľa síl, treba v tom pokračovať, tie staré návyky odznejú a prídu nové, ktoré zabezpečia dlhodobé výsledky – lepšie zdravie, pocit, vzťahy, výkon a milión ďalších benefitov. Na konci celej tej cesty bude človek šťastnejší, viac ako teraz,“ priblížil tréner.  

Pripravuje modernú aplikáciu

Vydanie novej knihy nie je posledným Špirkovým projektom. So svojím tímom aktuálne pripravuje aplikáciu, ktorá bude určená pre trénerov. „Má zefektívniť trénerskú prácu, ale pomôže aj ľuďom dosahovať lepšie výsledky. Čiže všetko od trénera – všetky plány, úlohy, parametre tela, budú v jednej aplikácii. Celý ten proces bude oveľa jednoduchší a prehľadnejší. Zdokonaľujeme to, zháňame investora a sme v etape, že tie základné funkcie aplikácie sú už hotové,“ uzavrel tréner Špirko.

 

Veronika Michalčíková

 

V knihe nájdete aj príbeh pani Svetlany, ktorá schudla neuveriteľných 60 kg.