Celoslovenská kampaň Týždeň dobrovoľníctva sa konala od 23. do 29. júna 2023. Organizácie otvorili aj tento rok množstvo dobrovoľníckych príležitostí, vďaka ktorým si mohol ktokoľvek na Slovensku vyskúšať, aké je to byť dobrovoľníkom.

Do Týždňa dobrovoľníctva 2023 sa v rámci celého Slovenska zapojilo celkovo vyše 6400 ľudí, ktorí venovali celkovo 25 180 hodín svojho času, čo pri prepočte na ekonomickú hodnotu práce predstavuje vyše 134-tisíc eur venovaných dobrovoľníctvu (Daný údaj vychádza z prepočtu odpracovaných hodín a hrubej mzdy za rok 2022 v príslušnej platovej triede klasifikácie zamestnaní – Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci).

V poradí už 15. ročník kampane zorganizovala Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií spolu s krajskými dobrovoľníckymi centrami: Prešovské dobrovoľnícke centrum, Bratislavské dobrovoľnícke centrum, Centrum dobrovoľníctva Banská Bystrica, Nitrianske centrum dobrovoľníctva, Dobrovoľnícke centrum Trnavského kraja, Trenčianske dobrovoľnícke centrum a Žilinské dobrovoľnícke centrum.

Heslom tohto ročníka, ktorý sa uskutočnil pred letnými prázdninami, bolo: „ZAČNIME LETO DOBROM“.

„Za úspechom 15. ročníka Týždňa dobrovoľníctva je kvalitné partnerstvo siete krajských dobrovoľníckych centier združených v Platforme dobrovoľníckych centier a organizácií. Spoločne sme motivovali rekordné množstvo ľudí na celom Slovensku, aby tohtoročné leto začali dobrom. Ďakujeme za každú dobrohodinu, ktorú ľudia venovali pomoci iným,“ uvádza Dominika Hradiská, riaditeľka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií a koordinátorka Týždňa dobrovoľníctva na národnej úrovni.

S kampaňou v Prešovskom kraji pomohla aj kapela Heľenine oči a marketingová agentúra HejDude.

V Prešovskom kraji sa do dobrovoľníckych aktivít zapojilo 39 organizácií, ktoré pripravili 75 aktivít, kde bola potrebná pomoc šikovných rúk či hláv. Spolu 1013 zapojených dobrovoľníkov odpracovalo takmer 3540 hodín.

„Ide o najvyššie čísla spomedzi všetkých 15 ročníkov kampane, ktorá sa v Prešovskom kraji niesla v duchu hesla Staň sa hrdinom/hrdinkou. Aj vďaka marketingovej agentúre HejDude a obľúbenej kapele Heľenine oči, ktorá kampaň podporila, sa tešíme zo skvelých výsledkov. Ďakujeme tiež všetkým partnerom“ uviedla PR manažérka Prešovského dobrovoľníckeho centra Mgr. Jana Oravcová.

Do akcie Týždeň dobrovoľníctva sa už tradične každý rok aktívne zapája Súkromná spojená škola, Biela voda, Kežmarok. Jej žiaci hýrili aktivitou i v roku 2023!

 

Zdroj: Prešovské dobrovoľnícke centrum

Foto: Súkromná spojená škola, Biela voda, Kežmarok