Začiatkom septembra 2020 sa uskutočnilo v Prahe slávnostné odovzdávanie ocenení fair-play športovým osobnostiam za rok 2019. Na podujatí bola prítomná i kežmarská šachistka Zuzana Hagarová so svojou súčasnou zverenkyňou zo žiackeho družstva českej reprezentácie Dorotou Vaverkovou.

Obidve šachistky si na podujatí prevzali List s ocenením férového gesta. Ocenenie dostali za to, že počkali na Majstrovstvách Európy do 12 rokov príchodu oneskorených súperiek, aj keď nemuseli.

„Išlo o to, že na šampionáte, ktorý sa konal v júli 2019 v Pardubiciach, som bola ako nováčik nehrajúcou kapitánkou českej reprezentácie. V prvom kole hral náš tím s favoritkami na medaile z Bulharska. Boli to dvojčlenné družstvá. Asi 10 minút pred začiatkom zápasu nám rozhodca povedal, že jedna z Bulhariek nestihne včas doraziť kvôli dopravným komplikáciám. Mali sme na výber dve možnosti - buď kontumačná výhra, alebo čakať viac než hodinu (bez časovej penalizácie súperky). Zvolili sme druhú možnosť. Naša hráčka Dorotka partiu vtedy síce prehrala, ale neľutovala som to a neľutujem to ani s odstupom času. Dorotka to vníma rovnako,“ povedala pre Kežmarský informačný express a Kežmarský šport úspešná kežmarská šachistka.

Česká reprezentácia skončila na danom šampionáte slabo, až predposledná. Slovenská reprezentácia danú kategóriu neobsadilo. Česká reprezentácia mala na Majstrovstvách Európy ale v družstve 10-ročné dievčatá a aj preto to bola pre nich veľmi dobrá medzinárodná skúsenosť do budúcnosti.

Návrh na ocenenie šachistiek išlo z českého šachového zväzu a potom už komisia na to určená vyberá z prihlásených. V drvivej väčšine sa oceňujú športovci, ktorí pomohli súperovi pri zranení. Bolo to tak i tohto roku, no niekedy sa hodnotí aj postoj športovca k danej športovej a životnej situácii, a to bol príklad i pri našej šachistke.

Kto raz má srdiečko na tej správnej strane, jednoducho potom žije svoj život fair-play nonstop a roznáša dobro vôkol seba. To je i prípad kežmarskej šachistky Zuzany Hagarovej, ktorá už neraz potvrdila nielen svoje vysoké športové kvality, ale aj ducha fair-play pri tejto kráľovskej hre.

Na podujatí bol okrem iných ocenený aj bývalý hokejista, trojnásobný majster sveta v drese Československa, Vladimír Martinec. Ten získal cenu za celoživotný postoj, ktorý ohodnotil svoje ocenenie slovami: „Férovosť nie sú iba činy, ale to, ako sa človek chová každú chvíľku svojho života.“

Hlavnú cenu za čin získal automobilový jazdec Martin Prokop. V predposlednej etape Ralley Dakar bojoval o piate miesto s Francúzem Cyrilom Despresom, čím mohol dosiahnuť na české maximum. Pár kilometrov pred cieľem však zbadal svojho hlavného soka s autom ležiacom na streche. Ani na chvíľku nezaváhal a rozhodol se mu pomôcť, napriek tomu, že vedel, že sa pripravuje o vytúžený postup v celkovom poradí. Francúzove poškodené auto pomohol odtiahnuť. „Hovorili mi, že sa to v prvnej desiatke nerobí, aby si pomáhali pretekári medzi sebou, pokiaľ nejde o vážne zranenie. Ja sa chovám ale podľa toho, ako to cítim a určite svojho činu neľutujem,“ povedal Prokop.

Zdroj a foto: olympic.cz